Anasayfa >

Bölgeler >

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, İzmir'de!

Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, İzmir'de!

18 Mayıs 2015 Pazartesi, 12:46:08
Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, İzmirde!
Minnihanov: "İki ülke arasındaki ticaret hacmini 2-3 katına çıkarmak ve potansiyeli değerlendirmek adına neler yapabileceğimize bakmamız lazım"

Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türkiye'nin Tataristan'da en büyük yatırımcı ülke olmasına rağmen ikili ticaret hacminin düşük olduğunu, bunun artırılması gerektiğini söyledi.

 

 

 

İzmir programı kapsamında Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı (EBSO) ziyaret eden Minnihanov, İzmirli sanayicilerle hitap etti.

 

 

 

Türk hükümetlerinin Tataristan'a destek verdiğini, iki ülke arasındaki ilişkilerin giderek ivme kazandığını belirten Minnihanov, ülkelerinde halen 180 Türk firmasının yatırımının bulunduğunu, yabancı yatırımların yaklaşık dörtte birinin Türkiye'den geldiğini ifade etti.

 

 

 

Minnihanov, Türk şirketlerinin enerji, inşaat, petrokimya, otomotiv, cam, sağlık ve turizmde faaliyet gösterdiklerini belirterek, en son Şişecam'ın otomotiv camı üretimi için fabrika açma hazırlığı yaptığını ifade etti. Minnihanov, "Ticaret hacmine baktığımızda gerçekten çok daha büyük bir potansiyelimiz var. İki ülke arasındaki ticaret hacmini 2-3 katına çıkarmak, potansiyeli değerlendirmek adına neler yapabileceğimize bakmamız lazım" dedi.

 

 

 

Rusya'nın çok büyük bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu, bundan faydalanmak isteyen Türk şirketlerini Tataristan'da yatırıma davet ettiklerini anlatan Minnihanov, ayrıca nano ve biyoteknolojiler, yenilikçi kompozit malzemelerin üretimi ve robotik teknolojiler konusundaki yatırımları çok önemsediklerine işaret etti.

 

 

 

 

 

"Karşılıklı ticaret de artmalı"

 

 

 

İzmir Valisi Mustafa Toprak da Tataristan'da 1,5 milyar doların üzerinde Türk yatırımı bulunduğunu bildirdi.

 

 

 

TOBB Başkan Yardımcısı ve EBSO Başkanı Ender Yorgancılar ise tarihsel, kültürel ve dini yönden ciddi bağların bulunduğu iki ülkenin birlikte iş yapabileceği birçok ortak yanının bulunduğunu, ancak Türkiye ile Tataristan arasındaki ticaret hacminin 508 milyon dolar seviyesinde olduğunu, Rusya Federasyonu ile olan ticaret içinde Tataristan'ın payının yüzde 1,6'da kaldığını vurguladı.

 

 

 

Toplantıda, Tataristan'da faaliyet gösteren özel yatırım bölgeleri ve bir teknoloji şehri olarak tasarlanan İnnopolis Projesi ile ilgili bilgi verildi.

 

 

 

Konuşmaların ardından EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar ile Tataristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şamil Ageev arasında iyi niyet protokolü imzalandı. Cumhurbaşkanı Minnihanov'un, İzmir ve Manisa'da bazı üretim tesislerini ziyaret edeceği belirtildi. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER