Anasayfa >

Bölgeler >

ABD'de altyapının yenilenmemesi, kamu güvenliği sorunu haline geldi!

ABD'de altyapının yenilenmemesi, kamu güvenliği sorunu haline geldi!

18 Mayıs 2015 Pazartesi, 12:42:43
ABDde altyapının yenilenmemesi, kamu güvenliği sorunu haline geldi!
ABD'de, doğalgaz boru hatlarının, köprülerin, demir ve karayollarının yenilenmemesi, ülkenin en ciddi problemlerinden biri olarak gösteriliyor.

ABD'deki Kuzeydoğu Koridoru'nda rayların çürümesi nedeniyle petrol taşıyan trenlerin, kamu güvenliği için büyük tehlikeye yol açtığı belirtiliyor. Köprülerin, demir ve karayollarının onarılması Başkan Barack Obama'nın seçim vaatleri arasında bulunuyor. Ancak 2009 bütçesinde altyapı harcamaları için ayrılan 800 milyar dolar teşvik planından, devlet kurumlarının projeleri onaylama yetkisinin olmaması yüzünden 5 yıl sonra sadece 30 milyar dolarlık harcama yapılabildi.

 

 

 

Son 15 yılda ülkede 17 köprünün çökmesi nedeniyle 40'ı aşkın Amerikalı hayatını kaybetti. Başkenti New York'a bağlayan tren yolunun Pensilvanya'daki bölümünde meydana gelen kazada 8 kişinin yaşamını yitirmesi ve 200 kadar kişinin yaralanması, ulaştırma alanındaki yatırım sorununun yeniden tartışılmasına neden oldu.

 

 

 

Demokrat Parti New Jersey Senatörü Cory Booker, ABD'nin altyapı harcamalarını yapamamasının, kamu güvenliği sorunu haline geldiğini belirtti. Ülkenin ulaştırma alanındaki altyapı yatırımlarında Avrupa, Çin ve Rusya'nın gerisinde olduğuna işaret eden Senatör Booker, "Ulus olarak hava trafiğimizin, havacılık altyapımızın, demiryolu ve köprü altyapımızın tümden yetersiz olduğunu biliyoruz" dedi.

 

 Petrol taşıyan trenler tehlike saçıyor

Petrolün genelde trenlerle taşındığı ABD'de, yeterli yatırım yapılmayan eski demiryollarını kullanan bu trenler, büyük yerleşim yerlerinden geçerken kamu güvenliğini tehdit ediyor.

 

 

 

Ulaştırma Bakanlığının petrol ve yanıcı madde taşıyan trenlerle ilgili açıkladığı güvenlik standartlarına göre, büyük çaplı kayıpların önüne geçilmesi için güvenliğin artırılmasına vurgu yapıldı. Yeni standartlara göre bu trenlerin saatteki hızı 80 kilometreyi geçemeyecek.

 

Doğalgaz hatları

 

Kentsel Gelecek Merkezi'nin yayımladığı raporda da New York şehrinin altyapısının eski olduğuna işaret edilerek olası tehlikelere dikkat çekildi. Raporda, New York'un doğalgaz hatlarının ortalama 56, tüm ülkedeki gaz hatlarının da ortalama 44 yaşında olduğu kaydedildi.

 

 

 

Con Edison firmasının doğalgaz borularının yüzde 50'ye yakınının sızıntıya karşı güvenli olmadığı iddia edilirken, Federal Boru Hattı ve Tehlikeli Madde Güvenliği İdaresine göre, 2012 yılında Con Edison'un her 160 kilometrede 83 sızıntı ihbarı aldığı bilgisine yer verildi. Borulardaki sızıntılara aşınmanın neden olduğu belirtildi.

 

Ekonomik etkileri

 

ABD İnşaat Mühendisleri Odası'nın araştırmasına göre, 84 bin barajdan 14 bini tehlike altında bulunuyor. Eskiyen su şebekeleri yüzünden yılda yaklaşık 240 bin binanın ana su borusu patlayarak kamu sağlığı açısından tehdit oluşturuyor.

 

 

 

Oda, ABD'nin ulaşım altyapısındaki başarısızlığının, aileler, iş dünyası ve işçilerin yanı sıra küresel ekonomiye etkileri olacağı uyarısında bulundu. Ulaşım yatırımlarının yetersizliğinin ailelere yıllık bin dolara mal olduğu vurgulandı.

 

 

 

Araştırmaya göre, ulaşım maliyetleri 2020 yılına kadar 430 milyar dolar artacak. İş dünyasının da ağır bir yük altında olduğu belirtilen araştırmada, ulaşım yatırımlarındaki yetersizliğin ABD genelinde, yıllık 877 bin istihdam kaybına ve 234 bin işçinin ücretlerinde kesintilere yol açtığı tahmininde bulunuldu.

 

 

 

Ulaşım alanında yatırım yapılmamasının, ABD'nin ihracatında 28 milyar dolar azalmaya neden olması, ülkenin gayri safi milli hasılasında 2020 yılına kadar 897 milyar dolarlık kayba yol açması bekleniyor.

 

 

 

Geçen şubat ayında Kongre'de yapılan oturumda, Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx, ABD'nin ulaşım ağı konusunda büyüyen ekonomisi ve artan nüfusuna göre yetersiz kaldığını bildirmişti.

 

 

 

Amerikalıların trafikte yılda 5,5 milyar saat geçirdiğini, bunun zaman kaybı ve fazladan yakıt harcanmasına neden olduğunu ifade eden Foxx, yolların yüzde 65'inin acilen onarılması gerektiği ülkede, dört köprüden birinin mevcut trafiği kaldıramayacak durumda olduğunu kaydetmişti. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER