Anasayfa >

Bölgeler >

Arınç, Ulu Cami Şafiiler Bölümü açılışına katıldı!

Arınç, Ulu Cami Şafiiler Bölümü açılışına katıldı!

18 Mayıs 2015 Pazartesi, 10:06:11
Arınç, Ulu Cami Şafiiler Bölümü açılışına katıldı!
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulu Cami Şafiiler Bölümü açılışına katıldı...

Ulu cami önünde düzenlenen törene, Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç, Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat, Mehmet Süleyman Hamzaoğulları, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Vali Yardımcıları, merkez ilçe kaymakamları, Vakıflar Bölge Müdürü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

 

 

 

Diyarbakır Ulu Cami Baş İmam Hatibi Mehmet Emin Mülayim’in Kuran-ı Kerim okumasıyla başlayan programda ilk olarak Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, bölgedeki vakıf eserleri ve restorasyonlar hakkında bilgi verdi.

 

Daha sonra konuşan Diyarbakır Valisi  Hüseyin Aksoy, “Bu güzel günde, güzel ve anlamlı bir açılış için şehrimize teşriflerinizden dolayı sizlere şükranlarımı sunuyorum.  Sizlerin Diyarbakır'a ve sorunlarına gösterdiğiniz ilgiden dolayı hem Hükümetimize hem de sizlere ayrı ayrı teşekkürlerimi arz ediyorum. Kültürel coğrafyası bakımından farklı dönemlerin inanç ve kültürel değerlerini üzerinde barındıran Diyarbakır, çok zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Bu geçmişiyle Diyarbakır, pek çok tarihi ve kültürel yapıyı, manevi ve insani değerlerle yoğurup günümüze taşıyan kadim bir şehirdir. Bu muhteşem abidelerin başında tarihin her döneminde ibadet mekânı olarak kullanılan Ulu Camii gelmektedir. Bütünleştirici özelliğiyle zaman dilimleri içerisinde dört İslam mezhebini bağrında toplayan Ulu Cami, yüzyıllardır manevi ve insani değerlerimizdeki güzellikleri kardeşlik, birlik ve beraberlik ruhuyla harmanlayarak gönülleri birleştiren bir mabeddir” dedi. 

 

Vali Aksoy: “Ulu Cami Restorasyonunu Oluşturduğumuz Bilim Kurulu Tarafından yaptığımız Titiz Çalışmalarla Sonuçlandırdık”

 

Restorasyon hakkında da bilgi veren Vali Aksoy, “Hanefilerin ve Şafilerin ayrı bölümlerde namaz kılmalarına olanak veren yapısı, süslü kemer taşları, siyah bazalt ve beyaz kalker taşları, Mesudiye ve Zinciriye medreseleri ile de Ulu Camii eşsiz bir yapıdır. Sizlerin himayelerinde Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün finansal desteği ve Bölge Müdürlüğümüzün yürüttüğü restorasyon çalışması neticesinde yapı topluluğunda bulunan binalar özgün yapısı değiştirilmeden başarılı bir şekilde restore edilmiş ve yeniden ibadete açılmıştır. Daha önce 2012 yılında bir Kadir Gecesinde ibadete açtığınız Hanefiler kısmından sonra, şimdi de yine yaklaşan Ramazan ayı öncesi Şafiiler kısmını ibadete açmanızın mutluluğunu yaşıyoruz. 2010 yılından bu yana titizlikle sürdürülen ve 15 milyon TL yatırım bedeli olan Ulu Camii restorasyon çalışmalarımızı, oluşturduğumuz Bilim Kurulu nezaretinde, hassas bir çalışmayla sonuçlandırdığımızı da ifade etmek istiyorum. Yine Ulu Caminin etrafındaki kötü görüntü oluşturan yapıları yine sizlerin daha önce verdiğiniz talimat ve desteklerle, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzün yürüttüğü çalışmalarla temizlemeye devam ediyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar Ulu Camii etrafındaki riskli binalar için yaklaşık 4 milyon TL’ler civarında bir kamulaştırma bedeli ödeyerek 13 yapıyı kamulaştırmış ve 10 adetini de yıkarak Ulu Caminin etrafını temizlemiş bulunmaktayız” şeklinde konuştu.

 

Vali Aksoy: “Diyarbakır'da Son 12 Yılda Birçok Vakıf Eseri Onarılarak Ayağa Kaldırıldı”

 

Vali Aksoy sözlerini, “Diyarbakır'da son 12 yılda başta Ulu Camii olmak üzere birçok vakıf eseri onarılarak ayağa kaldırıldı. Mesudiye Medresesi, Zinciriye Medresesi, Hz. Süleyman Camii, Eğil ilçemizdeki Peygamber türbeleri, hemen yanı başımızdaki Sultan Sasaa türbesi, Ermeni Katolik Kilisesi ile Protestan Cemaati Kiliseleri, Nasuh Paşa Camii, Şeyh Yusuf Camii gibi birçok vakıf eserinin projelendirilmesi ve restorasyonları yapıldı. Bugüne kadar toplam 68 eserin onarımını tamamlanarak 30 milyon TL’nin üzerinde çok önemli kaynaklar vakıf eserlerimizle buluşturuldu. Kültür turizmimize çözüm sürecinin de getirdiği olumlu atmosferle önemli katkılar sağlandı. Bütün bu hizmetler için başta Sayın Başbakanımız olmak üzere sizlere şükranlarımızı sunuyoruz. Sözlerime son verirken Ulu Cami’nin tüm insanlarımıza hayırlı olmasını diliyor; doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle güzel ülkemizin güzel insanlarının her daim aynı manevi çatı altında insani değerlerini yaşamasını diliyor, sizleri saygıyla selamlıyorum” şeklinde tamamladı.

 

Bakan Yılmaz: “Diyarbakır manevi bir hazinenin üzerine oturuyor”

 

Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz da, Diyarbakır manevi bir hazinenin üzerine oturan bir şehir olduğunu ifade ederek, “Ancak bu hazineyi yeterince tanıttığımız ve değerlendirdiğimiz söylenemez. Bir taraftan geçmişten devraldığımız mirası gelecek nesillere daha iyi anlatmak ve daha iyi tanıtmak durumundayız. Diğer taraftan bunları farkındalık içerisinde daha iyi değerlendirmek durumundayız. Bir taraftan eserlerimizi restore ediyoruz. Tarihi yerlerimizi tanıtıyoruz. Çocuklarımız başta olmak üzere yeni nesillere bunları aktarmak durumundayız. Diğer taraftan da inanç turizmi başta olmak üzere, diğer taraftan Diyarbakır’ı kalkındırmak ve Diyarbakır insanına istihdam sağlamak bizim için çok önemlidir. Bu kapsamda Vakıflar Genel müdürlüğümüzün son 12 yılda çok büyük işlere imza attığını söyleyebiliriz. Hükümetlerimiz bu konulara büyük önem verdi. Vakıf kaynakları konusunda ne kadar titiz olduğumuzu görüyoruz” dedi.

 

Bakan Yılmaz: “Kalkınma Bakanlığımız da destek veriyor

 

Kalkınma Bakanlığı olarak Diyarbakır’a özel olarak uyguladıkları programlar kapsamında tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması için çalışma başlattıklarına değinen Bakan Yılmaz, “Çünkü biz buna inanıyoruz. Şehirler geçmişleriyle ne kadar bağlarıyla güçlendirirse, geleceğe o kadar güçlü bir şekilde yürüyebilirler. Nerede geldiğini bilmeyen nereye gideceğini bilemez. Küresel bir şehir olarak Diyarbakır’ı inşa etmek için elimizden geleni yapacağız. Eski Diyarbakır’ın olumlu yönlerini bugüne taşıyacağız. Yeni Türkiye’nin yeni Diyarbakır’ı inşa edeceğiz. Daha fazla kalkınma ile özellikle gençlerimize daha fazla istihdam sağlamak bizim öncülüğümüzdür” dedi.

 

Başbakan Yardımcısı Arınç: “70 Bin’e yakın insanı istihdam ettik”

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, törende yaptığı konuşmada, sadece Diyarbakır’da değil bölgeye bağlı bütün illerdeki tarihi yerlerin restorasyonu için başlattıkları çalışmalarının sürdüğüne işaret ederek, “Sadece Ulu cami’de 15 milyon TL değerinde bir masraf yaptık. Ulu Cami, İslam dünyasının en önemli eserlerinden biridir. Hükümetimiz döneminde 4 bine yakın eseri restore ettik. Halkımızın bu eserlerden istifade etmesi için çalışıyoruz. 70 bin’e yakın insanı istihdam ettik. Ulu Cami için neler söylersek azdır. Bütün mezheplerin ibatelerini yapabilecek şekilde kurulmuş. Büyük bir bölümünü bitirdik. Diyarbakır ve bağlı illerde de restorasyon çalışmamız var. Önümüzdeki süreçte de onları açacağız. Diyarbakır halkı Müslüman’dır. Dinine ve inancına bağlıdır. Dürüsttür, namusludur ve ahlaklıdır” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Valimiz Hüseyin Aksoy ve protokol üyeleri açılış kurdelesini birlikte kesti. Açılışın ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Vali Hüseyin Aksoy ve beraberindekiler, Restore edilen bölümleri ziyaret ederek, Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen’den bilgi aldı.

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve beraberindekiler, Ulu Cami’deki incelemelerin ardından cami önündeki Diyarbakır Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kurulan stantta vatandaşlara aşure dağıttı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER