Anasayfa >

Bölgeler >

7 asırlık tarihi kilise restore ediliyor!

7 asırlık tarihi kilise restore ediliyor!

07 Mayıs 2015 Perşembe, 17:21:01
7 asırlık tarihi kilise restore ediliyor!
Samsun Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Derneği, Asarcık İlçesi'nde Rumlar'dan kalma tarihi kiliseyi turizme kazandırmak için harekete geçti.

800 bin TL'lik projenin fizibilite çalışmalarına başladıklarını anlatan Dernek Başkanı Ali Çelik, "Sürekli göç veren ilçeyi, kilise ile turistlerin uğrak mekanı haline getireceğiz. Burası bir cazibe merkezi olabilir" dedi.

 

Samsun'a yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki 17 bin 448 nüfuslu Asarcık İlçesi tarihi kilise ile turizm atağına kalktı. İlçeye 20 kilometre uzaklıktaki Ayaklıalan Köyü'nde, Rumlar'dan kalan 650 yıllık olduğu tahmin edilen kilise için Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Derneği, belediye ile harekete geçti.

 

"Ayaklıalan Kilisesi Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projesi'nin fizibile çalışmalarını hazırlayan dernek, kilisenin turizme kazandırılmasıyla ilçe halkının yüzünü güldürmeyi hedefliyor. Çalışmalarla ilgili açıklama yapan Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Ali Çelik, "Projeyi Asarcık Belediyesi ile ortak olarak yürütüyoruz. Burası doğası ve havası ile çok özel bir yer. Çatısı olmayan ama 4 duvarı ile ayakta olan tarihi kilisenin turizme kazandırılması ilçe halkının da yüzünü güldürecek. Toplam 531 metrekarelik alana sahip tarihi kiliseyi görmek için yılda yaklaşık 300 yerli ve yabancı turist ilçeye geliyor. Projenin hayata geçmesiyle birlikte kilise çevresine yapılacak bir butik otel ve hediyelik eşya dükkanları ile hem ilçe halkı kazanacak hem şehrimiz turist çekmiş olacak. Bu haliyle bile yılda 300 turisti ağırlayan ilçe proje tamamlandığında bir cazibe merkezi haline gelecek" dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER