Anasayfa >

Bölgeler >

Bahattin Yücel: Marmaris'teki tesisler Yunanistan'dan daha yeni!

Bahattin Yücel: Marmaris'teki tesisler Yunanistan'dan daha yeni!

06 Mayıs 2015 Çarşamba, 11:49:31
Bahattin Yücel: Marmaristeki tesisler Yunanistandan daha yeni!
Muğla'da Marmaris İlçesi'nin markalaşması için bazı adımlar atıldığını söyleyen eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, "Tesislerimiz Yunanistan'dan daha yeni. Standardı düşük olanlar ise artık elenecek" dedi.

Marmaris Körfezi'nde tur ve dalış tekneleri yerlerini aldı. Sezonun başladığını belirten eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, nitelikli konaklama tesisleri ve yetişmiş insan gücü açısından Marmaris'in iyi konumda olduğunu belirtti. Bahattin Yücel, "Yunanistan ile kıyaslarsak tesislerimiz daha yeni. Balkan ülkeleriyle kıyaslamıyorum bile. Standardı düşük tesisler elenecek. Marmaris'teki apartlar Muğla'daki üniversitelilere konaklama tesisi haline getirilebilir. Özellikle kış aylarında çok ciddi bir hareket de getireceğini düşünüyorum. Marmaris orta vadede ciddi bir gençlik kenti haline dönebilir. Ayrıca burada kış sert geçmediği için üçüncü yaş turizmine yurt dışından ciddi bir kapasite gelir. Sağlık desteği de verilebilir" dedi.

 

 

Turizmde kişi başına yapılan harcamaların ülkeye reel anlamda bir gelir bırakmadığını ifade eden Bahattin Yücel, fiyatlarda indirim yapıldığını belirterek doğa ve güneş turizminin etkili olduğu kıyı kesimlerin, bu durumdan olumsuz etkilendiğini vurguladı. Yücel "Marmaris'te körfez turu 10 lira. Bu fiyatın ne tekne sahibini, ne çalışanı ve ne de bu turu satanı kurtarması mümkün değil. Ya yetersiz ve ayıplı hizmet veriliyor, ya da zorunlu bazı ihtiyaçlar çok yüksek fiyatla karşılanıyor. Örneğin bir meşrubat fahiş fiyatla satılabiliyor" diye konuştu.

 

 

"MARMARİS'İN ARTIK MARKA OLACAĞINA İNANIYORUM"

 

 

Turizmin kıyı kesimlerde ağırlık kazandığını kaydeden Yücel, otellerin yüzde 70'inın kıyı bandında bulunduğunu söyledi. Tur operatörlerinin belirlediği fiyat politikasının geçerli olduğunu savunan Yücel, "Rehberlerle ilgili hanutçuluk şikayetleri alınıyor. Burada yerel yönetimler ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'na çok ciddi sorumluluk düşüyor. Buralar denetlenmeli ve standartlara kavuşturulmalı. Bu konuda galiba biraz ağır kalıyoruz. Doğayı koruyamadığımız gibi ona çok haşin davranıyoruz. Doğal güzellikler ve tarihi varlıklarımızı kaybedersek buraya olan talep düşer. Ben şahsen Marmaris'in artık marka olacağına inanıyorum. Seyahat acenteleri, yat ve deniz turizm sektörü, Marmaris'teki ticaret odalarının ve yerel yönetimin en azından bu markalaşmanın bilincinde olduklarını görüyoruz. Kentleşme, trafik düzeni, gıdada uluslararası hijyenik kurallara tam uyum ve konaklama sektöründe standartların yükseltilmesi markalaşmak için yapılması gerekenler arasında yer alıyor" diye konuştu. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER