Anasayfa >

Bölgeler >

İzmir Evka5 TOKİ konutlarındaki kaymayı önlemek için 210 fore kazık!

İzmir Evka5 TOKİ konutlarındaki kaymayı önlemek için 210 fore kazık!

04 Mayıs 2015 Pazartesi, 13:04:38
İzmir Evka5 TOKİ konutlarındaki kaymayı önlemek için 210 fore kazık!
Kayma tehlikesi yaşayan, Çiğli ilçesindeki TOKİ Evleri bölgesine istinat duvarı için acil ihale yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 45 metre derinliğe kadar inen 30 fore kazık çaktı.

Kayma tehlikesi yaşayan, Çiğli ilçesindeki TOKİ Evleri bölgesine istinat duvarı için acil ihale yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 45 metre derinliğe kadar inen 30 fore kazık çaktı. Bölgeye giden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplam 210 fore kazıkla heyelanın önüne geçmeye çalıştıklarını ancak konutlarla ilgili çalışmanın TOKİ tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

 

Başkan Kocaoğlu, Evka-5 Mahallesi'nde heyelan tehlikesi yaşayan TOKİ konutlarının bulunduğu bölgeye giderek, istinat duvarı çalışmalarını yerinde inceledi. Konutlarda oturan vatandaşlarla görüşen Kocaoğlu, yoldaki kaymayı önlemek amacıyla acilen ihaleye çıktıklarını belirterek, "Biz yasal sınırlarımız içerisinde, kaymanın meydana geldiği yeri sağlamlaştırıp istinat duvarı yapıyoruz ancak TOKİ'nin yaptığı konutlara müdahale etmemiz mümkün değil. Konutlarla ilgili çalışmalar, TOKİ tarafından yapılacaktır." diye konuştu.

 

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nün hazırladığı rapor doğrultusunda, çöken yolu tutmak ve heyelanın önüne geçmek için yürütülen çalışmalarda bugüne kadar yerin 15 kat altında, 45 metre derinliğe kadar inen 30 fore kazık çakıldı. Yaklaşık 12 metre sonra zeminin balçık olduğuna dikkat çeken yetkililer, toplam 210 fore kazığın çakılmış olacağını belirtti. Çalışmaların maliyeti ise 2.6 milyon lira. CİHAN

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER