Anasayfa >

Bölgeler >

Türk Kızılayı'ndan göçmen ailelere yardım eli!

Türk Kızılayı'ndan göçmen ailelere yardım eli!

04 Mayıs 2015 Pazartesi, 10:58:01
Türk Kızılayından göçmen ailelere yardım eli!
ANKARA'nın Mamak İlçesinde kentsel dönüşüm projelerinin hızla devam etmesine rağmen gecekondu görünümünden kurtulamadığına dikkat çekilirken, Suriye ve Irak'taki iç savaşlardan kaçan göçmenlere ev sahipliği yapıyor.


ANKARA'nın Mamak İlçesinde kentsel dönüşüm projelerinin hızla devam etmesine rağmen gecekondu görünümünden kurtulamadığına dikkat çekilirken, Suriye ve Irak'taki iç savaşlardan kaçan göçmenlere ev sahipliği yapıyor. Türk Kızılayı Mamak Şube Başkanı Metin Veziroğlu, Ankara'da Irak ve Suriye'den gelen 3 binden fazla göçmen aile bulunduğunu, sayı olarak 20 bin civarında olduklarını, bunlardan 15 bin kadarının Mamak ilçe sınırları içerisinde yaşadıklarını söyledi.


Bu insanların gıda ve giyecek yardımı alabilmek için sabahın ilk saatlerinden itibaren şubeleri önünde kuyruk oluşturduklarını belirten Veziroğlu, "Ancak kısıtlı imkanlarla ancak günde 50-60 aileye gıda, giyim ve ev eşyası gibi yardımlarda bulunabiliyoruz. Hayır sahibi insanların yardımlarına ihtiyacımız var" dedi. Veziroğlu, bu insanların geldiklerinde hiçbir şeyleri olmadığını da belirtirken, "Yatmak için karton bile istiyorlardı. Türk Kızılayı olarak yardıma ihtiyacı olan bu insanlara gıda başta olmak üzere, giyecek ve ev eşyası yardımlarında bulunmaya çalışıyoruz. En önemli ihtiyaç sahipleri çocuklar. Çocuk bezi ve günlük süt temin etmekte zorlanıyoruz. Her gün sabah saatlerinde büromuzun önünde 50 veya 60 aile sıraya girerek ihtiyaçlarını belirliyorlar, biz de elimizde olan gıda, giyecek ve ev eşya yardımlarımızı sürdürüyoruz" dedi.


Türk Kızılayı olarak savaşta ve barışta 160 yıldır insani yardımlarda bulunduklarını belirten Veziroğlu, "İç savaşın verdiği acıları halen yaşayan bu insanlara yardım etmek için tüm ekibimizle bizlere bağış olarak verilen gıda ve eşya yardımlarını önce tercümanlar aracılığı ile dinliyoruz. Daha sonra elimizde bulunan gıda, giyecek ve ev eşyalarını ihtiyaç sahiplerine teslim ediyoruz. Bu nedenle hayırsever insanların duyarlılığına ihtiyacımız var. Zor şartlarda yaşam mücadelesi veren bu göçmen kardeşlerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak için evlerinde kullanılmayan giysi ve ev eşyalarını Türk Kızılayı aracığı ile yardımlarda bulunabilirler" dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER