Anasayfa >

Bölgeler >

Meram'da kentsel dönüşüm startı!

Meram'da kentsel dönüşüm startı!

30 Nisan 2015 Perşembe, 15:57:10
Meramda kentsel dönüşüm startı!
Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından Aksinne, Çaybaşı ve Hacıfettah Mahalleleri'ni kapsayan kentsel dönüşüm çalışmalarında hizmet verecek ofisler törenle açıldı.

kentsel dönüşüm ofislerinin açılış törenine Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuklu Belediye Başkan Vekili Faruk Ulular, AK Parti Konya İl Başkan Vekili Abdülkadir Özoğur, AK Parti Meram İlçe Başkan Vekili Murat Döğdü, AK Parti Meram İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevil Tosunoğlu, AK Parti Konya İl ve Meram İlçe Teşkilat Yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Kentsel dönüşümün yapılacağı mahallelerin muhtarları adına bir konuşma yapan Çaybaşı Mahalle Muhtarı Ali Ermenek, "Mahallelerimizin geleceği açısından hayati önem taşıyan bu çalışmalar nedeniyle belediye başkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

 

"1 YILDA MERAM'IN YARISININ İMAR PLANINI YAPTIK"

Kentsel dönüşümün kolay bir hadise olmadığına dikkat çeken Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, "Bu sadece bir açılış değil aynı zamanda bölgede yaşayan insanlarımızın geleceği, hayalleri ve yaşam kalitesinin yükselmesi noktasında atılan ciddi bir adımdır. Önemli olan ortak akılla, belediyemiz, muhtarlarımız ve vatandaşlarımızla ortak bir paydada buluşarak dönüşümü sağlamaktır. Çünkü Çaybaşı, Aksinne ve Hacıfettah Mahalleleri şehrimizin en eski mahalleleridir. Buradaki binaların hepsi ekonomik olarak ömrünü tamamlamış durumda. Meram'ın öncelikli sorununun imarlı yapılaşma ve imarlı hareket olduğunu ifade etmiştik. Bununla ilgili olarak çözüme yönelik çalışmalarımız olacağını sizlere vaat etmiştik. Sözümüzde durduk ve göreve geldiğimiz günden bugüne toplamda 50 milyon metrekarelik alanda imar planlama çalışması yaptık. 44 mahalle ve 170 bin nüfusu kapsayan bu çalışma Meram'da yaşayan hemşehrilerimizin yarısını ilgilendiriyor" diye konuştu.

 

"ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK"

Kentsel dönüşümle ilgili olarak risk aldıklarını ve ellerini taşın altına koyduklarını vurgulayan Başkan Toru, "Meram'ın ivme kazanabilmesi için böyle bir yola çıktık. Çocuklarımıza daha yaşanılabilir, çevre ve yaşam kalitesi yüksek bir Meram bırakabilmek için bu hamleleri yapmamız gerekiyordu. Meram'a ivme kazandırma adına belli noktalarda dönüşüm alanlarını belirledik. Bunlardan biri Çaybaşı - Hacıfettah Mahalleleri diğeri ise Aksinne Mahallesi. Diğer bir alan ise Şükran Mahallesi. Dr. Ziya Barlas, Küçük Aymanas, Uluırmak Saka, Uluırmak Ali Hoca ve Turgut Reis Mahallelerimiz de dönüşüm alanında yer alıyor. Biz pansuman tedbirler yerine cerrahi bir operasyonla Meram'daki yenilenmeyi gerçekleştireceğiz. Bunu yaparken de belediye olarak ticari bir kazanç gözetmeden, adil ve şeffaf bir şekilde vatandaşlarımızı konut sahibi yapmayı amaçlıyoruz" dedi.

 

"METRO KONYA İÇİN BÜYÜK KAZANIM OLACAK"

Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından geçen hafta açıklanan metroyla ilgili de bir değerlendirme yapan Başkan Toru, "Konya, Sayın Başbakanımızı çıkarmış olmanın avantajlarını yaşıyor. Başbakanımız, metro ile ilgili projelerini açıkladı. Metronun, Meram'da yeni belediye hizmet binamız, Dr. Ahmet Özcan Caddesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi arasını kapsayan hattı inşallah 2018 yılı Şeb-i Arus Törenleri'nde hizmete girecek. Meram adına çok önemli kazanımlar olacak. Metronun şehrimiz adına projelendirilmesinde başta Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Meram, metrosu, kentsel dönüşüm ve imar çalışmaları, yeni planladığımız organize sanayi bölgesiyle çok önemli bir ivme kazanmış olacak" şeklinde konuştu.

 

TAKDİRE ŞAYAN ÇALIŞMALAR

AK Parti Konya İl Başkan Vekili Abdülkadir Özoğur de, Meram'daki kentsel dönüşüm çalışmalarının takdire şayan olduğunu vurgulayarak, "Belediye başkanımızın uzmanlık alanı olduğu kentsel dönüşümle ilgili olarak bir yılda yaptığı çalışmalar kayda değer ve takdire şayandır. Kentsel dönüşüm çalışmalarının, bu mahallelerden başlayarak uygun görülen diğer mahallelerde de sürdürülmesini ve halkımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi açısından önem arz etmektedir. Belediye başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra dualarla Çaybaşı-Hacıfettah ve Aksinne Mahalleleri'ndeki kentsel dönüşüm ofisleri hizmete açıldı. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER