Anasayfa >

Bölgeler >

Karaisalı-Kızıldağ Yolu dinamitle açılıyor!

Karaisalı-Kızıldağ Yolu dinamitle açılıyor!

30 Nisan 2015 Perşembe, 12:47:54
Karaisalı-Kızıldağ Yolu dinamitle açılıyor!
Karaisalı-Kızıldağ yolunun yapımında dinamit patlatılması nedeniyle tören düzenlendi. Başkan Sözlü, yolun 1 Haziran 2015'te asfaltlanmış ve genişletilmiş şekilde hizmete hazır olacağı müjdesini verdi.

Genişletme ve çift katlı asfalt kaplama haline getirme çalışmaları süren Karaisalı-Kızıldağ Yaylası yolunda doğa şartlarının çetinleştiği noktlarda dinamitle temizleme yapıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, butona bizzat basarak dinamitleri patlattı. Başkan Sözlü, "Torosların eteklerindeki ilçelerimizin köylerle ve yaylalarla bağlantısını sağlayan yolların tamamını uzun yıllar dayanacak standartlarda yeniden yapıyoruz" şeklinde konuştu.


Genişletme ve çift katlı asfalt hale getirme çalışmaları süren Karaisalı-Kızıldağ Yaylası yolunun 1 Haziran 2015 tarihinde tamamlanması için faaliyetler hızlandırıldı. Çalışmaların zor doğa koşullarından dolayı yavaşladığı noktalarda dinamit patlatılarak engeller aşılıyor. Genişletme çalıışmalarının dinamitle yapılması nedeniyle Kızıldağ Yaylası'nda tören düzenlendi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, MHP Adana Milletvekili Adayları, MHP il ve ilçe yöneticileri, kadın kolları yöneticileri, Adana Büyükşehir Belediyesi Bürokratları ve çok sayıda muhtar, Kızıldağ'da kahvaltıda bir araya geldi.

AZİMLE, KARARLILIKLA ÇALIŞIYORUZ
Yerel seçimlerde kendilerine gösterilen güvene layık olmaya çalıştıklarını belirten Başkan Sözlü, "Bize olan güveninize karşılık, sizi mahcup etmeme noktasındaki azmimizi, inancımızı, kararlılığımızı göstermek amacıyla buradayız. Yıllardan beri ihmal edilen, yıllardan beri hor görülen Torosların eteklerinde yaşayan Türkmenlerin derdine derman olma noktasında bir azimdir, kararlılıktır hizmetlerimiz. Bütün unutulmuşluğuna ve ihmal edilmişliğine rağmen, Torosların eteklerinde 'Allah devletimize zeval vermesin' diyen Türkmenler, oy verdikleri insanlar tarafından hor görülmüştür. Biz buraya hizmeti, bu samimiyeti görerek yapıyoruz. Buralara yaptığımız hizmet parayla pulla yapılacak işler değil, azimle, inançla hayata geçirilebilecek faaliyetlerdir. Karaisalı-Kızıldağ yolunda yapılan çalışmalar Adana Büyükşehir Belediyesi'nin kendi imkanları, mesai arkadaşlarımızın azmi, fedakarlığı, kararlığı ile Karaisalı'ya layık olmak için çalışan bürokratlarımızın ve şantiye liderliğini üstlenen Saadettin Aslan'ın çabaları ile gerçekleştiriliyor" dedi.


Yol tamamlandıktan sonra, Kızıldağ'da imar çalışması da gerçekleştireceklerini ifade eden Başkan Sözlü, "İnşallah bu yol bittiğinde Kızıldağ Yaylası'nın ulaşılabilirliği kolaylaşacak ve bölgede yapacağımız bir imar çalışmasıyla da burası Türkiye'nin en modern yaylalarından biri olacak. İnsanımıza hizmet vermenin ötesinde, yayla turizmi açısından ve belediyecilik hizmetleri açısından örnek teşkil edecektir" diye konuştu.

530. KIZILDAĞ KARAKUCAK GÜREŞLERİNİN AĞASI BAHÇELİ OLACAK
Kızıldağ Yaylası Geleneksel Karakucak Güreşleri'nin önemine de değinen Başkan Sözlü, şöyle devam etti:
"100'lerce yıllık gelenek olduğu söylenir. Araştırmalarımıza göre geçen yıl 529'uncusunu gerçekleştirdiğimiz kararına varıldı. 530. Güreşlere de Türkmen Beyimiz, Adanı'nın Hemşehrisi, Muhterem Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli gelip ağalık yapacak. Onun gelişinden önce Karaisalı-Kızıldağ yolu, buranın insanına, Yörük Türkmenlere layık şekilde olmalıydı. Hem buranın insanının şerefine, hem de Sayın Devlet Bahçeli Bey'in şerefine, bu yol 1 Haziran'da inşallah asfaltlanmış şekilde hizmete açılacaktır. Hizmet, seçmen hesabı yapılarak değil, bu devletin bekası, milletin birliği, üniter yapının teminatı olarak yıllardan beri, her türlü itilmişliğine, ihmal edilmişliğine rağmen devletine bağlığını her fırsatta dile getiren Yörük Türkmen çocuğunun kararlığının, inancının sonucu olarak hayata geçirilecektir. Siz bunu görün yeter, başka bir şey istemiyoruz sizden. Hizmet ederken belediyenin sorunlarıyla ilgili hiç bir mazeretin arkasına sığınmıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ilk kurulduğunda bütün olanaksızlıklara rağmen yüzde 30 büyüme hızı yakalanabilmişti. Biz de aynı inanç, azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Bu yolu bitirdikten sonra Galtak Yaylası yolunu, Aladağ'dan Pozantı'ya giden yol, ardından Feke'nin, Saimbeyli'nin, Kozan'ın benzer yayla yollarını da yapacağız. Sizin gibi Yörük Türkmen Obalarının bulunduğu yerleşim alanlarının bütün yollarını otoyol standardına getireceğiz Allah'ın izniyle. Halep oradaysa arşın burada. Burada gördüğünüzü Feke'de, Saimbeyli'de, Kozan'da, Aladağ'da göreceksiniz. Karasalı'nın köylerini ilçe merkezine ve Adana'ya bağlayan yollarda da 200 km'lik asfalt kaplama çalışması yapılacak. Bunlar da geçmiş dönemde ince ince yapılan asfalt kaplama değil, standardı Karaisalı-Kızıldağ yolununki gibi olacak. 1. kaplamanın ardından ikinci kaplamayı da gerçekleştireceğiz ki, iki yılda bir yeni yol ihtiyacı doğmasın. Bizim yaptığımız yollar Allah'ın izniyle en az 10 yıl dayanacak. Yaptığımız yollar liderimizin sözü, sizin inancınız gibi sağlam olacak."


Konuşmaların ardından yol çalışmalarının gerçekleştiği bölgede dinamit patlatıldı. Başkan Sözlü, dinamiti MHP milletvekili adaylarıyla birlikte patlattı. Sözlü, "Hepimiz bu Cumhuriyetin evlatlarıyız. Bu toprakların sahibi Aziz Türk Milleti'ne layık olma inancı ve azmiyle, inşallah bu hizmetlerimiz Cumhuriyet dönemi neslin imzası olur. Cenab-ı Allah hizmetlerimizde bizleri mahcup etmesin. İnşallah Muhterem Liderimiz Devlet Bahçeli'ye 530. Karakucak Güreşlerine'ne gelirken Başbakan olarak gelmeyi nasip etsin. Bu yollar Karaisalı'nın Yörüklerine, Türkmenlerine, ve Muhterem Liderimiz Devlet Bahçeli'ye armağan olsun."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER