Anasayfa >

Bölgeler >

Kuşadası'nda tarihi mezarlıkta yol tartışması!

Kuşadası'nda tarihi mezarlıkta yol tartışması!

30 Nisan 2015 Perşembe, 11:12:44
Kuşadasında tarihi mezarlıkta yol tartışması!
Kuşadası'nda tarihi mezarlıkta yol tartışması yaşanıyor. Kuşadası Belediye Meclisi'nin sit alanında bulunan Tarihi Adalızade Mezarlığı'ndan yol geçme kararı alması ortalığı karıştırdı. 1. derece sit alanı olarak ilan edilen mezarlıkta yakınları bulunanlar bu karara büyük tepki gösterirken, kararın geri alınması için imza kampanyası başlatıldı.

Kuşadası'nda büyük tartışma oluşturan karar, 7 Nisan'daki Kuşadası Belediye Meclis Toplantısı'nda alındı. Kuşadası Belediye Meclisi, Karayolları tarafından yapılan köprülü kavşak çalışmalarının ardından şehiriçi trafiğini olumsuz yönde etkilendiğini belirterek, Candan Tarhan Bulvarı'nın eski itfaiye önüne ulaşması için Mezarlığın çevre yoluna paralel bölümünün açılması için karar aldı. Kuşadası Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün mezarlıktan yol açılma talebini değerlendiren imar komisyonu, "İlçemiz Adalızade Mezarlığı içinde 639 ada, 4 parsel ile 890 ada 4, 64 ve 65 nolu parselleri kapsayan yol açılmasına yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan tadilatı yol ve teknik altyapı ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenmiş olduğundan İmar Komisyonumuz tarafından uygun bulunmuştur " şeklinde görüş belirterek, belediye meclisine sundu. Belediye Meclisi de oy birliğiyle bu kararı onayladı.


TEPKİ GÖSTEREN VATANDAŞLAR İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI
Kararın onaylanmasının ardından Adalızade Mezarlığı'nın bir bölümünün yol olarak kullanılacağı ve mezarların başka yere nakledileceğini öğrenen Kuşadalılar gelişmelere büyük tepki gösterdi ve imza kampanyası başlattı. Sosyal medyadan örgütlenen Kuşadalılar adına konuşan Hayvanseverler Derneği Kuşadası Şube Başkanı İskender Avcı, kendisi dahil binlerce Kuşadalının yakınlarının, tanıdıklarının ve aile bireylerinin mezarlarının başka yere nakledilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek, Kuşadalılara sorulmadan alınan bu kararın bir çok vatandaşı derinden yaraladığını söyledi. Kuşadası Belediyesi'nden mezarlıktan yol geçirme kararını geri almasını istediklerini belirten İskender Avcı, "Burada herkesin bir anısı, bir sevdiği, bir yakını yatıyor. Ölülerimize ve geçmişimize saygı göstermeliyiz. Adalızade Mezarlığı Kuşadası için büyük anlamlar ifade ediyor. Böylesine önemli bir kararı kimseye sormadan almak büyük bir saygısızlıktır. İmza kampanyası başlattık. Meclis kararına itiraz hakkımızı da kullanacağız. Gerekirse mahkemeye başvuracağız" dedi.


MEZARLIK 1. DERECE SİT ALANI ÇIKTI
Bu arada, Kuşadası'nda büyük tartışmalara neden olan mezarlıktaki yol çalışması ile ilgili alınan karar sırasında imar komisyonu ve belediye meclisi tarafından buranın 1. derece sit alanında bulunması ve koruma altında olmasının dikkate alınmadığı ileri sürüldü. Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz, Kuşadası Adalızade Mezarlığı'nın Kuşadası'nın en önemli kültür miraslarından biri olduğunu belirterek, mezarlığın bulunduğu 639 ada, 4 ve 5 nolu parsellerin taşıdığı kültürel, tarihi, doğal ve arkeolojik değerler nedeniyle 6.11 1991 tarihinde Aydın Müze Müdürlüğü'nün 2238 nolu kararıyla 1. derece sit alanı ilan edildiğini ve koruma altında bulunduğunu söyledi. Koruma altında olan mezarlığın içerisinden yol geçirilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Ökçesiz, " İlçemizin tek ve en eski mezarlığı olma özelliğini uzun yıllardır korumakta olan Adalızade Mezarlığı ilçenin tam ortasında yer almaktadır. İçinde çok sayıda uzun ve yaşlı selvi ağaçlarının bulunmasıyla da ayrı bir görüntü vermektedir. Burası, 1991 yılındaki tescilin ardından Aydın Anıtlar Bölge Kurulu'nun ve Aydın Müze Müdürlüğü'nün gözetimi ve denetimi altındadır. Tescilli olan bu mezarlıkta yol çalışması yapmak Kuşadası'nın en önemli kültürel ve tarihi eserlerinden birinin tahrip edilmesi anlamı taşır. Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği olarak biz bu mezarlığın ilçemizin 'Kültür mirası' olduğu gerçeğinden hareketle buranın define derhal kapatılmasını ve bir 'kültür park' olarak projelendirilip halka açılmasını talep ediyoruz. İçinde Kuşadası'nın manevi büyüğü 'Şeyh Adalızade Mustafa Bin Hamza' hazretlerinin türbesi olan bu mezarlık birinci derecede sit alanıdır ve içeresinde 574 Osmanlı Mezar taşları bulunmaktadır" diye konuştu. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER