Anasayfa >

Bölgeler >

Bankaya borçlanmazlarsa evleri ellerinden alınabilecek!

Bankaya borçlanmazlarsa evleri ellerinden alınabilecek!

29 Nisan 2015 Çarşamba, 16:34:44
Bankaya borçlanmazlarsa evleri ellerinden alınabilecek!
BURSA'da Başbakanlıkça şehit ve gazi ailelerine verilen evleri ailelere 55 bin TL'ye geri satmaya kalkışan, tepkiler üzerine fiyatı 19 bin TL'ye indiren TOKİ'nin ailelere tanıdığı süre bugün (30 Nisan) sona eriyor. Bankayla borçlanma sözleşmesi yapmayanların evleri gönderilen tebligata göre ellerinden alınabilecek.

Başbakanlık 20 şehit ve gazi ailesine 2002'de Bursa'nın Nilüfer İlçesi'ne bağlı Görükle Beldesi'nde ev verdi. Devletin verdiği evlerde yaşayan şehit ve gazi aileleri geçen yıl TOKİ'den, "Başbakanlığın verdiği ev TOKİ'ye aktarılmıştır. Herhangi bir sözleşmeniz olmadığından ev için 55 bin TL ödemeniz gerekiyor, aksi taktirde evi boşaltın" bilgisi üzerine şoke oldu. TOKİ yetkilileriyle yaptıkları görüşmede, "Bizim yapacağımız bir şey yok. Bu parayı ödemeniz gerekiyor. Yoksa başkasına satacağız" cevabı ile aileler ikinci kez yıkıldı.

 

ŞEHİTLE EV PAZARLIĞI

TOKİ'nin şehit ve gazi ailelerine verilen evleri satmaya kalkışması tepkilere neden oldu. Bu tepkiler üzerine kurum, satıştan vazgeçip bu kez ailelerle 'satış pazarlığına' başladı.

TOKİ ekipleri 8 Aralık 2014'de evlerde yaptıkları değerlendirmede ailelere evlerin satış bedelini 18 bin 868 lira 63 kuruşa düşürdü. Konut bedelinin yüzde 10'nu peşin kalanını da 240 ay taksitle ödemelerini istedi. Satın alma önceliği tanınarak 1-30 Nisan arasında borçlandırma sözleşmesi yapmaları için bankaya davet edildiler.

 

SÜRE DOLDU

TOKİ'nin şehit ve gazi ailelerine tanıdığı süre bugün sona ererken Mardin'in Dargeçit İlçesi'nde 1996'da 6 kişinin faili meçhul olmasının ardından kayıplara karışan ve bugüne kadar izine rastlanamayan şehit uzman çavuş Bilal Batırır'ın eşi Hatice Batırır, eşi için verilen evin elinden alınmaması için istenen parayı ödemek için istemeyerek de olsa bankayla borç sözleşmesi imzalayacağını söyledi.

 

'VİCDANLARIYLA BAŞ BAŞA BIRAKIYORUM'

Batırır, "Eşimin canının 65 metrekare yer kadar değeri yokmuş. Ben 2 çocuğumu vatanın milletin huzuru için yetim büyüttüm. şehit ve gaziler için bir evi çok gördüler. Bu parayı borç bulup ödeyeceğim. Ben bunu öderken yetim 2 çocuğumun geleceğini veriyorum. Onları vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum" dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER