Anasayfa >

Bölgeler >

EgeKoop, İşsizlik Fonu'ndan aylık 300 liraya konut önerdi!

EgeKoop, İşsizlik Fonu'ndan aylık 300 liraya konut önerdi!

29 Nisan 2015 Çarşamba, 14:52:26
EgeKoop, İşsizlik Fonundan aylık 300 liraya konut önerdi!
EgeKoop, İşsizlik Fonu'ndan aylık 300 liraya konut önerdi...

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, bugüne kadar İşsizlik Fonu'nda toplanan yaklaşık 90 milyar liranın sadece yüzde 10'luk kısmı olan 9 milyar lira ile Türkiye'de hem hiç evi olmayanlara ayda 300 lira ile 150 bin konut yapılabileceğini hem de sektörün hareketlendirilerek mimardan mühendise, teknisyenden işçiye birçok alanda işsizliğe çözüm üretilebileceğini söyledi. Aslan, "Kaynak hazır. Evsize ev, işsize iş. Yeter ki bu istensin." dedi.

 

İşsizlik Fonu'nun devlet için ciddi bir kaynak haline geldiğini, toplanan 90 milyar liranın çok az bir kısmının işsizlere ödendiğini, geri kalanın farklı alanlarda kullanıldığını belirten Aslan, "Toplanan para inanılmaz bir rakam. Sadece bu paranın yüzde 10'luk kısmı ile ekonomide ciddi bir hareketlilik sağlanır. 2012 yılında fondaki miktarın yüzde 10'unun Güneydoğu Anadolu Projesi'ne (GAP) aktarıldığı belirtiliyor. Biz de diyoruz ki bir yüzde 10'luk kısmı da dar gelirli, bugüne kadar hiç ev sahibi olamamış vatandaşlarımız için harcansın. Bu yüzde 10, 9 milyar lira demek. Bu parayla 100 metrekarelik bir dairenin yaklaşık 70 bin liraya malolacağından hareketle yılda 150 bin konut yapılabilecektir. Kirada perişan olan evsiz vatandaşlara, aylık 300-350 lira gibi sembolik ödemelerle ev sahibi olma şansı yaratılacaktır." dedi.

 

Bu sayede yüksek faizli banka kredileri yerine, düşük faizli devlet desteğiyle yurttaşların barınma meselesinin çözülebileceğine vurgu yapan Ege-Koop Genel Başkanı Aslan, "Aynı zamanda ekonomideki olumsuz gidişatı da engelleyebileceksiniz. İnşaat lokomotif bir sektör olduğundan ciddi bir hareketlilik yaşanacak, 200'ü aşkın yan sektörle birlikte ciddi bir vasıflı vasıfsız istihdam talebi oluşacak. Mimarından mühendisine, teknisyeninden kalfasına kadar sektörün her alanında pek çok gence iş imkanı doğacak. Ayrıca devlet bütçesine de KDV ve gelir vergisi olarak önemli bir katma değer sağlanacak ve İşsizlik Fonu'ndan aktarılan bu kaynak, vatandaşın geri ödemesiyle de yeniden fona dönecek. Yani karşılıksız bir kaynak kullanımı sözkonusu olmayacak. Dolayısıyla kaynak hazır. Evsize ev, işsize iş. Yeter ki bu yapılmak istensin." şeklinde konuştu. CİHAN

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER