Anasayfa >

Bölgeler >

İşyerlerini kapatanlar belediyelere bilgi ve beyan vermek zorunda!

İşyerlerini kapatanlar belediyelere bilgi ve beyan vermek zorunda!

29 Nisan 2015 Çarşamba, 14:25:54
İşyerlerini kapatanlar belediyelere bilgi ve beyan vermek zorunda!
Melikgazi İlçe sınırları içerisinde işyeri olup da çeşitli nedenlerle işyerini kapatanların belediyeye kapatma dilekçesi vermediklerini ifade eden Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, işyerini kapatanların mutlaka işyerini kapattıklarına dair bir dilekçe ile Melikgazi Belediyesi Emlak Gelir Müdürlüğü'ne başvurmalarını gerektiğini bildirdi.

Özellikle işyeri açma ruhsatı açısından var ise ilan ve reklam vergileri, işyeri kapansa dahi asılı bulunan işyeri levhalarının belediyeye bildirilmesini hatırlatan Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi'nin uyarıcı ve ikaz edici bir işlem uyguladığı, ceza kesip para tahsilâtı yaparak gelir elde etmek gibi bir uygulamayı asla benimsemediklerini belirtti.

 

 

Bir dilekçe ile çözülecek olan bir sorunun umursamazlık sonucu yasal cezai işlemlere maruz bıraktığını kaydeden Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: "İşyerlerini kapatanlar maliye veya defterdarlığa dilekçe ile işyerini kapattığını bildiriyor ancak bu yeterli değil, belediye kayıtlarında açık görülüyor ve yasa gereği alınması gereken harç ve vergiler işyeri açıkmış gibi işleniyor. Sonuçta bunu tahsil etmek zorunda kalıyoruz. Bunun için işyerini kapatanların mutlaka işyerini kapattıklarını dair bir dilekçe ile Melikgazi Belediyesi emlak Gelir Müdürlüğü'ne başvurmaları gerekir. Çünkü özellikle işyeri açma ruhsatı açısından var ise ilan ve reklam vergileri, işyeri kapansa dahi belediyede açık işyeri olarak görülmektedir."

 

 

Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi'nin her an her yerde hizmet verdiğini ancak Melikgazilileri de mağdur etmemek için büyük özen gösterdiğini, bu açıdan işyerlerini kapatanları bilgilendirmek istediklerini sözlerine ekledi. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER