Anasayfa >

Bölgeler >

Yılmaz: "Ordu'ya hızlı tren yakışır"

Yılmaz: "Ordu'ya hızlı tren yakışır"

28 Nisan 2015 Salı, 16:57:57
Yılmaz: Orduya hızlı tren yakışır
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, havalimanı, üniversite, modern sağlık tesislerine sahip Büyükşehir olan Ordu'nun hızlı tren talebinin çok normal olduğunu belirterek, "Ordu'ya hızlı tren yakışır" dedi...

Hızlı trenin önümüzdeki yıllarda konuşulacak olan projelerden bir tanesi olduğunu belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu'ya hızlı tren projesinin uygulanması için Ulaştırma Bakanlığı'nın fizibilite çalışması yaptığını söyledi.


Havalimanından sonra Orduluların çıtayı yükselteceğini belirten Yılmaz, "Ulaştırma Bakanlığımızla yaptığımız görüşmede 2017- 2019 yıl aralığına kadar Samsun, Çorum ve Ankara hızlı tren hatlarının bir ihale takvimine tabi olacağı söylenmişti. Biz de en azından Fatsa'ya kadar bu güzergahın Ordu lehine uzatılabileceği hususunu bakanlığa ilettik. Bakanlık da olumlu karşıladı" dedi.

HIZLI TREN BOLAMAN'A KADAR GELEBİLİR
Bakanlığın konuyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Yılmaz, "Hızlı tren önümüzdeki yıllarda konuşulacak olan projelerden bir tanesidir. Tabi bu trenlerin bu tarafa geçişi ile ilgili fiziki imkansızlıklar var. Bu süreçle ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sorumluluğu üzerime aldım. Bolaman'a kadar gelen bir hızlı trenin Ordulu hemşehrilerimiz tarafından 10-12 km olan Ordu- Bolaman arasının sorun olmayacağını Fatsa'ya kadar gelmesinin bizim için yeterli olacağını, çünkü şehrimizin tam ortası olduğunu söyledik. Bakanlığımız da bu çerçevede olumlu bir takvim ile birlikte Samsun - Çarşamba sonrasını bir program çerçevesinde şu anda projelendiriyor ve çalışıyor" diye konuştu.

"HIZLI TRENİN ZAMANI GELDİ"
Hızlı tren projesinin kamuoyunda rahatlıkla tartışılabileceğini vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu: "Kamuoyu bunu rahatlıkla tartışabilir. Çünkü biz kamuoyuna çok net ve şeffaf mesajlar veriyoruz. Bu hükümetin bir projesidir. Yerel yönetimler olarak bizim bu projeyi desteklemek ve talep etmek hakkımızdır. Havalimanının, üniversitelerin, sağlık tesislerinin en iyi olduğu bir ilde, büyükşehir olan bir ilde, normal tren veya hızlı tren çok normal bir taleptir. Bu çerçevede biz elimizden geleni başta Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş ve milletvekili arkadaşlarımızla birlikte gayret göstereceğiz. Buna yönelik de bunun bir seçim vaadinden daha ziyade Ordu'nun bir ihtiyacı olabileceğini belirtiyoruz. Çünkü artık zamanı geldi. Ordu Büyükşehir oldu ve artık hızlı trene kavuşmalı. Çünkü hızlı tren Türkiye'nin çoğu ilinde hükumetimiz tarafından Ankara- İstanbul, Ankara- Konya, Ankara- Sivas illerinde hizmete girdi. Şimdi gündemde Ankara- Çorum- Samsun güzergahı var. Ordu açısından da olursa güzel olur. Memnun oluruz, talep ederiz ve takip ederiz." İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER