Anasayfa >

Bölgeler >

Bilecik’te Yunanlar tarafından işgal edilen camiler restore edildi!

Bilecik’te Yunanlar tarafından işgal edilen camiler restore edildi!

24 Nisan 2015 Cuma, 09:17:59
Bilecik’te Yunanlar tarafından işgal edilen camiler restore edildi!
Bilecik’te 1922 yılında Yunan işgali esnasında tahrip edilen camiler restore edildi. Kurtuluş savaşından günümüze kadar kullanılmayan camilerde restore çalışmaları sonrası ilk kez ezan okunacak.

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 1922 yılında Yunan işgal kuvvetleri tarafından tahrip edilen, 15 ve 16’ıncı yüzyıllarda yapılan Emirler ve Karacalar camilerin restore işlemi tamamlandıktan sonra minarelerinden ezan sesinin yükseleceği müjdesini verdi.

 

Başkan Yağcı, zarar gören eserlerden Akkaldırım, Emirler ve Karacalar camilerin restorasyon ve konservasyonu çalışmalarının Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapıldığını söyledi. Yapılan çalışmalarla restorasyonu yapılan tarihi eserler, bakımsızlıktan ve harabe durumdan kurtarıldı.

 

Yağcı, “Bilecik Fethi programı kapsamında Emirler ve Karacalar camilerin minarelerden ezan sesinin vereceğiz. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ilk defa bu minarelerde ezan sesi duymak bizler için ayrı bir heyecan olacak.

 

Bilecik Belediyesi tarafından eski dönem yerleşim düzeni bozulmayacak şekilde gerekli kurul onayları alındıktan sonra tarihi camiler, yapılar, Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi ve Şeyh Edebali Türbesi arasında bağlantı yolları yapılması hedefliyoruz. Osmanlı dönemi yerleşimi olan bu bölge de eski dönem yaşantısını turistlere ve turizmcilere yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak ve o havayı teneffüs etmelerini sağlamak amacıyla bölge, turizm cazibe merkezi haline getireceğiz” dedi.

 

Ayrıca, Başkan Yağcı, camilerde ezan sesinin 30 Mayıs Cumartesi günü saat 17.30’da ünlü hafızların katılımları ile gerçekleşeceği belirtildi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER