Anasayfa >

Bölgeler >

İzmir Karşıyaka Konak tramvay projesi ray döşemesi!

İzmir Karşıyaka Konak tramvay projesi ray döşemesi!

22 Nisan 2015 Çarşamba, 12:39:32
İzmir Karşıyaka Konak tramvay projesi ray döşemesi!
İzmir Karşıyaka-Konak tramvay projesinin atölye-destek bina inşaatları ile araçlarının yapım çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, güzergahın altyapı deplasmanları biten bölümlerinde ray döşeme aşamasına geldi.

İlk rayların 25 Nisan 2015 Cumartesi günü, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katılacağı bir törenle döşeneceği bildirildi. Metro sistemini tamamlayıcı nitelikte hayata geçirilen 12.6 kilometre uzunluğunki 19 duraklı Konak Tramvayı ve 9.7 kilometre uzunluğundaki 15 duraklı Karşıyaka tramvayıyla bu hatlarda çalışacak toplam 38 aracın maliyeti 376.6 milyon lirayı buluyor.

 

Büyükşehir Belediyesi'nin Alaybey-Karşıyaka-Mavişehir arasındaki 9.7 kilometrelik güzergahta hizmete sunacağı tramvay hattı, gidiş geliş şeklinde çift hat olarak çalışacak. Karşıyaka Tramvayı, Alaybey'den başlayıp sahil tarafından Bostanlı İskelesi'ne, oradan da İsmail Sivri Sokak, Şehit Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Sokak ve Cehar Dudayev Bulvarı'nı takip ederek, İZBAN Çiğli depo tesisleri yanında Mavişehir Banliyö İstasyonu'na gelecek. Tramvay hattıyla İZBAN, vapur ve otobüslere aktarma da sağlayacak.

 

Konak Tramvayı hattında ise sivil toplum kuruluşlarının taleplerini gözönüne alan belediye, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndaki yeşil dokunun korunması ve otopark kapasitesini de değerlendirerek güzergahın sahilden geçen bölümünü Mithatpaşa Caddesi'ne aldı. Ayrıca Şair Eşref Bulvarı orta refüjdeki dut ağaçlarının korunması amacıyla da projede değişikliğe gidildi. Buna göre Şehit Binbaşı Ali Resmi Tufan Caddesi'nden başlayan güzergah, Fahrettin Altay Meydanı'ndan Sabancı Kültür Merkezi'ne kadar Mithatpaşa Caddesi boyunca devam edecek. Konak Meydanı'ndan Gazi Bulvarı'nı takip ederek Şehit Fethi Bey Caddesi'ne, bu cadde üzerinden de Cumhuriyet Meydanı'na ulaşacak ve Şehit Nevres Caddesi'ne dönecek. Cadde bitiminde, Montrö Meydanı'ndan Şair Eşref Bulvarı boyunca Alsancak Gar'a bağlanacak. Gardan Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca devam eden güzergah, Halkapınar Köprüsü geçişiyle Halkapınar ESHOt garajında sona erecek. CİHAN

 

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER