Anasayfa >

Bölgeler >

Kocaeli'de imalat sanayi kapasite kullanım oranı arttı!

Kocaeli'de imalat sanayi kapasite kullanım oranı arttı!

22 Nisan 2015 Çarşamba, 11:51:07
Kocaelide imalat sanayi kapasite kullanım oranı arttı!
Kocaeli'de faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı nisan ayında bir önceki aya göre 1,5 puan artarak yüzde 71,8'e yükseldi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentin Türk imalat sanayisinin yüzde 13'üne ev sahipliği yaptığını, bu yüzden Kocaeli'deki firmaların üretim performansının önemli bir gösterge olduğunu söyledi.

 

 

 

Kentte faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının temsilcileriyle gerçekleştirdikleri anket sonucunda nisan ayında kapasite kullanım oranının yüzde 71,8 olarak belirlendiğini dile getiren Zeytinoğlu, söz konusu oranın bir önceki aya göre 1,5, geçen yılın aynı ayına göre ise 1,2 puan artış gösterdiğini kaydetti.

 

 

 

Zeytinoğlu, yılın ilk 3 ayında sürekli düşüş gösteren kentteki kapasite kullanım oranının nisan ayında yükselişe geçtiğini anlatarak, "Bu olumlu gelişmede firmalarımızın sezona bağlı sipariş artışları ve özellikle inşaat sektöründeki mevsimsel canlanma etkili oldu" ifadesini kullandı.

 

 

 

Aynı anketler kapsamında sanayicilerin mayıs ayına yönelik beklentilerinin de öğrenildiğine dikkati çeken Zeytinoğlu, şöyle konuştu:

 

 

 

"Sanayicilerimizin yüzde 25,2'si mayıs ayında iç siparişlerinin arttığını, yüzde 13,1'i azaldığını, yüzde 61,7'si değişmediğini belirttiler. Aynı şekilde sanayicilerimizin yüzde 24,7'si mayıs ayına yönelik olarak dış siparişlerinin arttığını, yüzde 16'sı azaldığını, yüzde 59,3'ü ise dış siparişlerinde bir değişiklik olmadığını belirttiler. Bu beklentilerin gerçekleşmesi halinde önümüzdeki aylarda sanayinin kapasite kullanımında artış sürebilir." AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER