Anasayfa >

Bölgeler >

Soma'da kurulması planlanan termik santral yeri değişti!

Soma'da kurulması planlanan termik santral yeri değişti!

21 Nisan 2015 Salı, 18:04:16
Somada kurulması planlanan termik santral yeri değişti!
Kolin İnşaat Enerji Grup Başkanı Murat Zekeriya Aydın, Soma ilçesinde yapılacak termik santral yatırımı için Yırca Mahallesi'nden vazgeçtiklerini, Türkpiyale ve Kayrakaltı mahalleleri civarında yeni bir alan belirlendiğini bildirdi.

Aydın, düzenlediği basın toplantısında, termik santral projesi için bir süredir yer baktıklarını, alternatif saha araştırma çalışmalarının tamamlandığını belirtti. Yeni proje alanı olarak Türkpiyale ve Kayrakaltı mahalleleri civarında yeni bir alan belirlendiğini ifade eden Aydın, "Santralin inşası ve işletmesiyle ilgili yer değişikliğinin tescili için resmi makamlara yapılması gereken başvuru süreci başlatıldı. Yeni proje alanı üzerinde dikili zeytin ağacı bulunmamakta ve 3 kilometre mesafede herhangi bir zeytinli saha da yer almamaktadır" dedi.

 

Araziler sahiplerine iade edilecek

 

Termik santralin yeri ile ilgili orijinal planlar uyarınca Yırca Mahallesi'nde gerçekleştirilen ve yürütmesi mahkemece durdurulan acele kamulaştırmaya ilişkin hukuki sürecin devam ettiğini ifade eden Aydın, sürecin tamamlanmasını takiben, acele kamulaştırmaya tabi olan taşınmazların hak sahiplerine iadesinin kamu idaresi tarafından yapılacağını kaydetti.

 

Hak sahiplerinin Yırca'da termik santral yapılmaması nedeniyle doğabilecek olası mağduriyetinin önüne geçilmesi amacıyla ek önlemler üzerinde çalışıldığına dikkati çeken Aydın, şunları söyledi:

 

"Daha önce de beyan edildiği gibi Soma nüfusunun ve ekonomisinin büyük bir bölümünü temsil eden Somalı Meslek ve Sivil Toplum Örgütleri, ilçede baş gösteren ekonomik olumsuzluklara çözüm oluşturması adına yeni termik santral yatırımını desteklemektedir. Bu desteğin temelinde ülke ekonomisinin sağlıklı işleyebilmesi adına her dalda dışa bağımlılığı azaltmak hedefiyle yer altı ve yer üstü zenginliklerimizin üretime katılması gerekliliği ve yaratılacak istihdam yatmaktadır. Kolin Grubu, yerel iradenin desteklediği bu yatırımı, Soma halkı ile uzlaşı içerisinde Soma'ya ve ülkemize kazandırma kararlılığındadır."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER