Anasayfa >

Bölgeler >

Ardıl Barajı İçin Milletvekili Erdoğan'a teşekkür!

Ardıl Barajı İçin Milletvekili Erdoğan'a teşekkür!

20 Nisan 2015 Pazartesi, 12:14:39
Ardıl Barajı İçin Milletvekili Erdoğana teşekkür!
Araban Belediye Meclis Üyesi Mehmet Bilekçi, eski adı Ardıl yeni adı Köklüce olan kırsal mahalle sakinleri adına, yarım asır sonra inşaatına başlanan Ardıl Barajı için AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'a teşekkür etti.

Bilekçi, yaptığı açıklamada, Ardıl Barajı'nın temelinin Milletvekili Erdoğan'ın 7 yıl boyunca verdiği yoğun çabalar sonunda yeniden gündeme gelerek aradan geçen 47 yıl sonra atıldığını anımsattı.

Belediye Meclis Üyesi Mehmet Bilekçi Belediye Meclis Üyesi ve İşadamı Halil Şahin ile birlikte ziyaret ettiği Ardıl Barajı inşaatında müteahhit firma yetkilisi Nevzat Sucu, Bilekçi ile Şahin'e inşaat çalışmaları süren Ardıl Barajı hakkında şu bilgileri verdi:

''Silindirle sıkıştırılmış beton barajın gövde hacmi 140 bin metreküp olup, temelden yüksekliği 49 metredir. Barajın tamamlanması ile 25 bin 730 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır. Ardıl Barajı inşaatı sözleşmesi 04 Mart 2013 tarihinde imzalanmıştır. 15 Mart 2013 tarihinde işe başlanmış olup, işin ikmal tarihi 22 Şubat 2017'dir. Şirketimiz yetkilileri söz konusu işi 15.11.2015 tarihinde bitirmeyi taahhüt etmiş bulunmaktadır. İhale bedeli 21 milyon 865 bin 980 TL'dir. Ardıl Barajı'nda ulaşım yolu kazıları devam etmekte olup, sol sahil enjeksiyon galerisi tamamlanmıştır. Parasal ve fiziki olarak yüzde 25 oranında fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Sulama sahasında mevcut koşullarda dekara net gelir 147 TL olup proje faaliyete geçtiğinde net gelir (projeli net gelir) 441 TL olacaktır. Proje ile beraber meydana gelecek net gelir artışı ise 294 TL/da olacaktır. Mevcut durumda çiftçi ailesinin geliri 259,6 TL' dir. Projeli durumda 3,58 kat artarak 939,37 TL/da olacaktır. Sulama projesi hayata geçtiğinde 19488,92 TL olan toplam aile geliri 3,22 kat artarak 62754,32 TL olacak, artış miktarı ise 43265,40 TL olacaktır. Bu durumda mevcut koşullarda 2788,12 TL olan nüfus başına düşen aile geliri 6189,62 TL artış ile 8977,74 TL olacaktır'' dedi.

Ardıl Barajı'nın temel atma törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Gaziantepli milletvekilleri ve bürokratların katılımıyla Araban Belediye Parkı'nda Ardıl Barajı'nın temelinin atıldığını anımsatan Bilekçi, ''Orman ve Su İşleri Bakanı sayın Veysel Erdoğlu törende yaptığı konuşmada, Ardıl Barajı'nın inşaatının başlatılması için AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'ın çok emek verdiğini belirterek, Erdoğan'ın Ardıl Barajı'nın yapılması için 7 yıl boyunca emek verdiğini hatta bir çocuğu olsa adını Ardıl koyacak diye espri de yapmıştı. Erdoğan'ın çabalarıyla yarım asır sonra temeli atılan Ardıl Barajı inşaatında sona gelindi. Ardıl Barajı'nın tamamlanmasıyla birlikte biz Ardıllı çiftçiler olarak sulu tarıma geçeceğiz. Bu yüzden Ardıl halkı olarak Ardıl Barajı'nın inşaatının başlanmasında büyük emeği olan AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan'a teşekkür ederiz'' dedi. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER