Anasayfa >

Bölgeler >

"Yaşar Kemal Kültür Evi" elektriksiz kaldı!

"Yaşar Kemal Kültür Evi" elektriksiz kaldı!

17 Nisan 2015 Cuma, 14:43:21
Yaşar Kemal Kültür Evi elektriksiz kaldı!
Osmaniye Yaşar Kemal Kültür Evi borcundan dolayı 50 gündür kesildiği ortaya çıktı….

Geçtiğimiz ay hayatını kaybeden ünlü Yazar Yaşar Kemal'in doğup büyüdüğü yer olan Osmaniye'nin Hemite Köyü'nde, açılışını kendisinin yaptığı ve "Köyüme hatıra kalsın" dediği ve kendi adının verildiği "Yaşar Kemal Kültür Evi ve Parkı"nın borcundan dolayı yaklaşık 50 gündür elektriklerinin kesik olduğu öğrenildi.

 

2013 yılında dönemin Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah'ın girişimleriyle yaptırılan ve Yaşar Kemal ile birlikte Tarık Akan, Can Dündar, Nebil Özgentürk, Sadık Karamustafa, Ahmet Güneştekin, Yalçın Sadak, gibi bir çok ünlü isminde açılışına katıldığı ünlü yazarın doğduğu Hemite (Gökçedam) Köyü'ndeki Yaşar Kemal Kültür Evi ve Parkı'nın 50 gündür elektrikleri,borcundan dolayı elektrik dağıtım şirketince kesildiği ortaya çıktı. Yaşar Kemal'in açılışında yaptığı konuşmada "Burası köyüme hatıra kalsın" dediği ve isminin verildiği kültür evinin elektriklerinin kesilmesi köylülerini üzüyor.

 

Hemite Köyü muhtarı Hüsnü Cömert ise, "Şu anda köyümüzde bulunan Yaşar Kemal Kültür Evi ve Parkı"nın kullanım hakkı Osmaniye Valiliği Köylere Hizmet Götürme Birliği'ne ait. Her şeyi ile orası ilgileniyor. Ancak biz bu yerin kullanım ve bakım onarım haklarıyla tüm haklarının köy tüzel kişiliğine geçmesi için Osmaniye Valiliğine dilekçe ile başvurduk. Zannediyorum yazımız şu anda milli emlak şefliğinde. Birkaç ay sonra sonuçlanır diye umuyoruz" şeklinde konuştu.

 

Hemite Köyü'nde yaşayan Hüseyin Koç isimli vatandaş ise Yaşar Kemal kültür Evi ve Parkı'nın projektör ve aydınlatma lambalarının dahi çalındığını belirterek, "Burada gece bir görevli dahi yok. Elektrik dağıtım şirketi geldi elektrikleri kesti. Saati de mühürledi. Elektrik saatinde şu anda mühür var zaten. Bu durum köyümüze yakışmıyor. Hafta sonları buraya Türkiye'nin değişik yerlerinden ziyaretçiler geliyor. Ancak bu durumu görünce onlarda şaşırıyor. Bir an önce biz bu duruma çözüm bulunmasını istiyoruz" şeklinde konuştu. Osmaniye Valiliği Köylere Hizmet Götürme Birliği yetkilileri ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER