Anasayfa >

Bölgeler >

Gaziantep'in "Şehir Kimliği" Çalıştayı başladı!

Gaziantep'in "Şehir Kimliği" Çalıştayı başladı!

16 Nisan 2015 Perşembe, 17:33:15
Gaziantepin Şehir Kimliği Çalıştayı başladı!
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü "Şehir Kimliği Çalıştayı" başladı.

Şehitkâmil Kamil Kongre Merkezi'nde başlayan çalıştayda katılımcılar yuvarlak masa şeklinde gruplar halinde Gaziantep ile ilgili bilgi ve birikimlerini aktaracaklar.

"Gelecek Vizyonumuzu Birlikte Belirleyelim" temalı çalıştayda; "Şehrinizi kısaca nasıl tanımlarsınız. Şehrinizi tarih, kültürel, doğal güzellik, konum, ekonomik gelişmişlik açısından nasıl tanımlarsınız. Şehrinize ait başlıca simgeler, şehrinizin en temel çevre sorunları, şehriniz ile ilgili kentsel dönüşüm ve gelişim tespitleriniz. Şehrinizi güçlü-zayıf yönleri, tespit ettiğinizi zayıf yönler ve tehditler. Şehrinizin geleceği ile ilgili hayalleriniz" gibi konu başlıklarını içeren birer form dolduracaklar.

Şehrin seçilmiş yöneticilerinden oluşan yerel ve genel siyaset temsilcileri, bürokrasi, STK temsilcisi, üniversite, sanayi, ticaret ve meslek odaları, kültür-sanat ve spor alanında öncüler ile kanat önderlerinin katıldığı çalıştayda; kazanılmış değerlerin korunması, kaybedilen değerlerin ise geri kazanılması hedefleniyor.

Şehir kimliği, çevre bilinci ve mekânsal planlama ana başlıklarda gerçekleşen çalıştayda; Türkiye genelinde, şehir, mahalle, ilçe, köy ve diğer yerleşim birimlerine yönelik olarak gelecek öngörülerinin orada yaşayanlarla birlikte teşvik edilmesi öngörülüyor.

Yaklaşık 10'ar kişilik 25 gruptan oluşan çalıştayda, elde edilen sonuçlar birer rapor haline getirilecek ve şehir kimliğine ilişkin kavramsal ve teorik açıklamalar haline sunulacak. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER