Anasayfa >

Bölgeler >

Sındırgı'da sıcak su çalışmaları devam ediyor!

Sındırgı'da sıcak su çalışmaları devam ediyor!

16 Nisan 2015 Perşembe, 17:26:50
Sındırgıda sıcak su çalışmaları devam ediyor!
Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde şehir içi sıcak su borularının döşemesi devam ediyor.

Sındırgı'nın Hisaralan bölgesinde bulunan sıcak suyun ilçe merkezine gelmesinden sonra sıcak suyun kalbi konumunda olan ısı merkezi tamamlandı. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Sındırgı Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Arif Uslu ve Sındırgı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Salih Durak ile birlikte ısı merkezinde incelemelerde bulundu. Sındırgı'nın 25 yıllık sıcak su özlemi Belediye Başkanı Ekrem Yavaş'ın yoğun çabalarıyla geçtiğimiz Ekim ayında sona erdi. Ekim ayında ilçe merkezine getirilen sıcak su aynı zamanda abonelere verilerek evlerin ısıtılmasına başlandı. Sıcak suyun ilçe merkezine gelmesiyle birlikte büyük önem taşıyan ısı merkezindeki çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Yavaş, Sındırgı'nın 25 yıllık sıcak su özlemini sona erdirdikleri için mutlu olduklarını kaydetti.

Başkan Yavaş konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Türkiye'de hükümetimizin yenilenebilir enerji kaynaklarına verdiği destek her geçen gün artıyor. Bu enerji kaynaklarının başında da jeotermal enerji geliyor. Sındırgı'da Allah'ın vergisi Hisaralan bölgesinde bulunan 98 derecedeki sıcak su imkanlarını 24 km mesafedeki isale hattı bitirilerek Sındırgı ilçe merkezine kazandırıldı. Bunun neticesinde Sındırgı'da 3 bin konut ve bin dönüm sera ısıtılması ve buralardan kalan sularla termal otellerde değerlendirilmesi mümkün oluyor ve hayat buluyor. Çok şükürler olsun Sındırgı Termal turizm merkezi ilan edildikten sonra şuanda 4. otelimiz yapılıyor. Eman Termal ile Emendere'de Kadir Topbaş'ın bize hediyesiyle başlayan 2008 yılındaki serüven bugün Sındırgı'da evlerinde ısınmasıyla beraber çok daha anlamlı yer kazanıyor. Türkiye'de ilk defa bir belediyeye nasip olan Sındırgı'da jeotermalle seracılığın nasıl yapılabileceği konusunda bir kitap hazırlattık Güney Marmara Kalkınma Ajansıyla beraber. Bu yatırımcının da önünü açabilecek çok önemli bir hadise. Yatırımcı nerede seracılık yapacak, en uygun alan neresidir. Bunların tespitiyle ilgili bir kitap hazırladık. Şuanda bulunduğumuz ısı merkezide şehrin bütün evlerin termal enerjiyle ısınmasını sağlayacak ana merkez. Evlerde de artık o keyfi yaşayacağız. Hem evi ısıttığı gibi hem de banyo ve mutfakta sıcak su ihtiyacını karşılamış olacak. Yani konforlu bir sistem olacak. Bu konforlu sisteme belli kısım evlerin ısındığı gibi hedefimizde inşallah bu yıl bin adet konut ısıtmayı gelecek yıl üç bin konuta doğru ısınan evlerin sayısını artırmayı planlıyoruz" dedi.

Sındırgı Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Arif Uslu ise yaptığı konuşmada, "2012 yılının sonundan beri başladığımız çalışmanın artık sonuna yaklaştık. İlk oranda ana isale hattının bitişiyle beraber Ekim ayında Türkiye'nin en uzun ve en zorlu hattını döşedik. Bunun haricinde şehir içinde ısıtmayı sağlayacak olan ana dağıtım şebekesinin 5 - 6 kilometresini bitirmiş bulunuyoruz. Isı merkezimiz bu işin kalbi konumunda sıcak suyun pompalanması ve pompa merkeziyle beraber tamamen ful otomasyon ve son teknikle elektronik ortamda izlenerek teknik bir şekilde dağıtımın sağlıyoruz. Bu sene ilk etapta bin konut ısıtabilecek bir çalışma gerçekleştirdik. Bundan sonrası içinde hedefimiz sistemin tamamının bittiği zaman 3 bin konut eş değeri ısıtma bunun yanında termal turistik tesislerin su temini ve seracılık. Seracılık ve termal tesislerle birlikte Sındırgı'nın gelişimine katkıda bulanacak bir projedir. Konforunun yanında temiz enerjiyle beraber Sındırgının ekonomik alanda kalkınmasını sağlaması bizleri mutlu ediyor" dedi. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER