Anasayfa >

Bölgeler >

Antalya Kent İzleme Platformu'ndan dokuma alanı önerileri!

Antalya Kent İzleme Platformu'ndan dokuma alanı önerileri!

16 Nisan 2015 Perşembe, 14:05:48
Antalya Kent İzleme Platformundan dokuma alanı önerileri!
Antalya Kent İzleme Platformu, Kepez Belediyesi tarafından dokuma alanına yapılacak olan projeler hakkında önerilerini belirtti..

Antalya Kent İzleme Platformu (AKİP) adına açıklama yapan Avukat Mustafa Şahin, Kepez Belediye Meclisi'nin, Dokuma Fabrikası alanı için fikir projesi yarışmasını uygulamadan önce imar planı yapma yetkisini kullanarak Dokuma çevresindeki 7 mahalledeki kişi başına düşen aktif alan yeşil alan miktarını 1 metrekarenin üzerine çıkarabilmek için 488 dönümlük alanının tamamına kent parkı fonksiyonu getirmesi gerektiğini bildirdi. Şahin, Kepez Belediye Meclisi'nin, Dokuma Fabrikası alanı için gerçekleştirilecek fikir projesi arayışını Pil Fabrikası kampus alanını da kapsayacak şekilde genişletmesini teklif etti.

 

YANITLANMASI ZORUNLU OLAN SORULAR

Antalya Kent İzleme Platformu adına yazılı bir açıklama yapan Avukat Mustafa Şahin, Kepez Belediyesi'nin, 488 dönümlük Dokuma Fabrikası arazisinin 238 dönümlük kampus kısmında yapacaklarına dair bir fikir projesi yarışması düzenlemeye hazırlandığını bildirerek, "Dokuma için fikir projesi yarışması düzenlenecek olması, eski Kepez Belediye Başkanı Erdal Öner'in 2005 yılında AVM yapması için Turkmall'a ihalesiz yaptığı 49 yıllık tahsisin iptalinin kesinleşmesi sonrasında sevindirici bir gelişmedir. Ancak 488 dönümlük Dokuma alanının ikiye bölünerek projelendirilecek olması 2005'te Dokuma'da Antalyalıların dediği olacak sloganıyla yola çıkıp gece yarısı yapılan ihalesiz tahsislere tanık olması Antalyalıların kafasında yeni sorular oluşturmaktadır. Bilindiği gibi Kepez Belediye Meclisi, 2015 yılı başında Dokuma alanı için bir komisyon kurarak, bazı siyasi partileri ve meslek gruplarını Dokuma Fabrikası alanında bilgilendirmiş ve 238 dönüm alana dair önerileri derlemiştir. Bu komisyonun hazırladığı rapor Kepez Belediye Meclisi'nin Mayıs ayı toplantısında görüşülecektir. Bu nedenle, Antalya Kent İzleme Platformu (AKİP) üyesi yurttaşlar olarak, Dokuma Fabrikası alanının son durumuna dair tespitlerimizi ve Dokuma için kamu yararına bir karar üretebilmek için bir fikir projesi yarışması açmadan önce yanıtlanmasını zorunlu bulduğumuz bazı soruları Kepez Belediye Meclisi üyeleri ve Antalya kamuoyu ile paylaşmak istedik" ifadelerine yer verdi.

 

ANTALYA HALKI ÜÇ KONUDA EKSİK BİLGİLENDİRİYOR

Açıklamasında, Antalya halkının Dokuma alanıyla ilgili üç konuda eksik bilgilendirildiği belirten Antalya Kent İzleme Platformu adına yazılı bir açıklama yapan Avukat Mustafa Şahin, şunları kaydetti:

"Çünkü Kepez Belediye Meclisi'nin Dokuma komisyonunun bilgilendirme toplantılarına dair basın açıklamaları incelendiğinde bir fikir projesi yarışması öncesinde cevapları açıklanmış olması gereken 3 temel konuda belirsizliğin devam ettiği görülmektedir. Dokuma alanıyla ilgili yanıtlanması acil olan sorulardan bazıları şöyle sıralanabilir: 1-Dokuma Fabrikası'nın 488 dönümlük arazisinin plan statüsü nedir? Bu alanda plan yapma yetkisi kimdedir ve fikir projesi yarışmasından önce bu yetki neden kullanılmamıştır? 2- 488 dönümlük Dokuma Fabrikası'nın 238 dönümü için fikir projesi yarışması açmaya karar veren Kepez Belediye Meclisi, aynı alanındaki 250 dönüm ticari alanı neden yeşil alana çevirmemekte ve neden 488 dönüm alanı bütüncül olarak projelendirmemektedir? 3- 2009 yılında ATSO ve Antalya Ticaret Borsası ziyaretlerinde Dokuma'nın 488 dönüm arazisinin tamamı için 'Hyde Park gibi yeşil alan olacak' diyen Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bugün neden Özelleştirme İdaresi tarafından ticari alan olarak tanımlanan 250 dönümlük alan için Hyde Park gibi yeşil alan yerine kongre merkezi yapılmasını önermektedir?

Bu sorulara ek olarak Dokuma alanına komşu parseldeki Pil Fabrikası alanı için hangi fonksiyonlar söz konusudur ve Dokuma alanı için önerilecek fonksiyonların Pil Fabrikası alanıyla nasıl ilişkilendirileceği konusunda Antalya kamuoyu bilgilendirilmemiştir."

 

ANTALYA NÜFUSU EN HIZLI ARTAN KENTLERİN BAŞINDA

AKİP olarak Dokuma alanıyla ilgili şu ana kadar erişebildikleri bilgilere göre, Türkiye'de nüfusu en hızlı artan kentlerin başında gelen Antalya'nın kent merkezindeki yeşil alan ihtiyacı nedeniyle 488 dönüm Dokuma alanın tamamının kent parkı olması gerektiğinin bilimsel raporlarda da tespit edildiğini ifade eden Şahin açıklamasında, "Akdeniz Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nün 2005 yılında Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na sunulmak üzere hazırladığı raporda belirtildiği gibi Dokuma Fabrikası'nı çevreleyen 7 mahallede (Ahatlı, Kanal, Kültür, Özgürlük, Ulus, Yenidoğan ve Yeşiltepe) kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarı 1 metrekareden azdır. Olması gereken ise 10 metrekaredir" sözlerine yer verdi.

 

KENT PARK TANIMI

Kent parkı tanımı gereği sadece Dokuma Fabrikası alanını çevreleyen 7 mahallenin yeşil alan ihtiyacını değil, Dokuma'ya toplu taşım araçları ile kolayca ulaşabilecek kent merkezindeki tüm Antalyalıların yeşil alan ihtiyacını karşılayabileceğini vurgulayan Şahin, çevre hukukunda, her türlü ekonomik amaç ve kazançtan daha öncelikli olan en üst toplumsal yararı ifade eden üstün kamu yararı kavramının benimsendiğini, Antalya Dokuma alanı planlamasında bu kavramın geçerli olması gerektiğini bildirdi.

Dokuma Fabrikası alanında 2005'te Özelleştirme İdaresi'nin yaptırdığı planın yürürlükte olduğunu, bu plana göre 488 dönüm arazinin kamuya terki zorunlu miktarı olan 200 dönüm kadarı için kent parkı ve yol payı ayrıldıktan sonraki 250 dönüm alanın ise ticari alan olarak tanımlandığını kaydeden Şahin, açıklamasında, 2005'ten sonra Dokuma Fabrikası çevresinde inşa edilen 3 AVM'de toplam 150 metrekareden fazla ticari alan üretildiğini ifade etti.

 

ALANIN TAMAMINA KENT PARKI FONKSİYONU GETİRİLMELİ

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün Dokuma bilgilendirme toplantılarında yaptığı hukuki engel olduğu gerekçesi ile 250 dönüm alan için bir işlem yapamadıklarına dair ifadelerin gerçeği tam olarak yansıtmadığını da sözlerine ekleyen Antalya Kent İzleme Platformu adına yazılı bir açıklama yapan Avukat Mustafa Şahin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Turkmall'ın Kepez Belediyesi'ne yaptığı nakit ödemelerinin iadesi için açtığı davada mahkemenin verdiği tedbir ve haciz kararı bu alandaki ticaret fonksiyonunun kent parkı olarak değiştirilmesinde hukuki bir engel değildir. Çünkü mahkemenin tedbir kararı fikir projesi yarışması yapılmak istenen 238 dönümlük alan için de geçerlidir. Bu nedenlerle Kepez Belediye Meclisi, Dokuma Fabrikası alanı için fikir projesi yarışması kararını uygulamadan önce buradaki imar planı yapma yetkisini kullanarak Dokuma çevresindeki 7 mahalledeki kişi başına düşen aktif alan yeşil alan miktarını 1 metrekarenin üzerine çıkarabilmek için ve üstün kamu yararı açısından 488 dönüm Dokuma alanının tamamına kent parkı fonksiyonu getirmelidir. Fabrikalar Mahallesi'nin temelini oluşturan Dokuma Fabrikası alanı Pil Fabrikası gibi komşu parsellerle birlikte planlanmayı da zorunlu kılmaktadır. Bu zorunluluk, Kepez Belediye Meclisi'nce 2002 yılında yapılan ve Dokuma ve Pil fabrikalarını alt merkez ve kent parkı olarak düzenleyen imar planında da benimsenmiştir. Bu nedenle Kepez Belediye Meclisi, Dokuma Fabrikası alanı için gerçekleştirilecek fikir projesi arayışını Pil Fabrikası kampus alanını da kapsayacak şekilde genişletmelidir." İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER