Anasayfa >

Bölgeler >

Büyükşehir'den çevreye dev yatırım!

Büyükşehir'den çevreye dev yatırım!

14 Nisan 2015 Salı, 13:48:07
Büyükşehirden çevreye dev yatırım!
Bursa'nın doğusundan sonra batı bölgesine de çevre yatırımlarıyla nefes aldıran Büyükşehir Belediyesi tarafından Nilüfer Deresi'ne akan atık suların tamamının arıtılarak derelere verilmesini sağlayacak projenin protokolü törenle imzalandı...


Bursa'nın doğusundan sonra batı bölgesine de çevre yatırımlarıyla nefes aldıran Büyükşehir Belediyesi tarafından Nilüfer Deresi'ne akan atık suların tamamının arıtılarak derelere verilmesini sağlayacak projenin protokolü törenle imzalandı. Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ'nin attığı tarihi adımla 2 yıl içinde koku ve kirlilikten kurtulacak olan Nilüfer Deresi pırıl pırıl akacak.


Bursa'ya hizmetleriyle değer katan Büyükşehir Belediyesi, çevre yatırımlarıyla da kenti sağlıklı bir geleceğe taşımaya devam ediyor. Bursa'yı daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek üzere çalışmalarına yön verdiklerini anlatan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ'nin çevreye önem veren faaliyetlerini anlattı.


Bursa'yı daha kaliteli bir geleceğe ulaştıracak projeleri bir bir hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Altepe, "Bursa'da çevreye önem veriyoruz. Gelecek kuşaklara temiz hava, temiz toprak bırakmak istiyoruz. Bursa'da üstyapı yatırımlarının yanı sıra yerin altında da büyük yatırımlar yapıyoruz. Yıllardır eksikliği çekilen çevre yatırımları bizim önceliğimiz oldu. 'Avrupa şehri Bursa' hedefiyle temiz bir kent oluşturuyoruz. Sağlıklı Kentler Birliği başkanı olan Bursa'ya bu yakışır" dedi.


BURSA'YA 100 MİLYON TL'LİK HİZMET
Başkan Altepe, kentin her köşesindeki derelerin temiz akması hedefiyle yapılan çalışmaları hatırlatarak, "Ovaakça Hasanağa kollektörleri inşa ediliyor ve 6 arıtma tesisiyle tüm ovada etkili olacak. Dürdane ile Geçit arasında ve Hasanağa ile Badırga arasında tüm ovadaki kollektörler toplanacak. Bu sayede tüm atık sular arıtma tesisine aktarılacak. Bursa'nın en önemli hattında 2,20 cm çapındaki dev kollektörler bağlanmış olacak. Uygulamanın toplam maliyeti de 100 milyon TL (100 trilyon) olacak. Bursa'nın her köşesi 2 yıl içinde pırıl pırıl olacak. Bu projeyle de Bursa, temiz çevrede de örnek olacak" diye konuştu.


Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ'nin attığı tarihi adımla 2 yıl içinde Nilüfer Deresi'nin pırıl pırıl akacağını, koku ve kirliliğin de ortadan kalkacağını sözlerine ekledi.


OHİTAN - NYN İnşaat adına konuşan OHİTAN Yönetim Kurulu Başkanı Halil Bağıban da "Bursa'nın en kısa sürede güzelleşmesine katkı sağlayacağımız için mutluyuz" dedi.


Konuşmaların ardından Başkan Altepe ve Bağıban, hayırlı olsun dilekleriyle Bursa'ya ve Nilüfer Deresi'ne nefes aldıracak tarihi imzaları attı. BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, BUSKİ Genel Müdürü yardımcıları Güngör Gülenç, Talat Özen ve İsmail Yılmaz, NYN Yönetim Kurulu Başkanı Yetkin İnanç ile OHİTAN - NYN İnşaat yönetim kurulu üyeleri de törende hazır bulundu.


Ovaakça-Hasanağa Kollektör yapım işi kapsamında Uluabat, Çatalağıl, Karacaoba, Başköy, Gölyazı ve Fadıllı mahallelerinin atık suları yeni yapılacak olan Fadıllı Arıtma Tesisi'ne bağlanacak. Çaylı, Badırga, Konaklı, Büyükbalıklı, İrfaniye ve Hasanağa mahalleleri ve Nilüferköy, Aksungur, Ahmetbeyköy, Çağlayan, Dereçavuş, Geçit, Emek, Alaşar, Ovaakça ve Karabalçık mahallelerinin atık suları Badırga-Hançerli bölgesine yapılacak arıtma tesisine bağlanacak. 6 terfi merkezi, toplam 110 kilometre kanalizasyon hattı, 8 kilometre terfi hattı ve 7 kilometre yağmur suyu hattı yapılacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER