Anasayfa >

Bölgeler >

Ulus Tarihi Kent Merkezi Protokolü!

Ulus Tarihi Kent Merkezi Protokolü!

10 Nisan 2015 Cuma, 17:39:25
Ulus Tarihi Kent Merkezi Protokolü!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Trampa vesilesiyle 120 bin metrekarelik hedeflediğimiz bir merkez başkanlığı oluşturulacak. Artık onlarca yerden sürdürdüğümüz hizmetleri bir merkezden sürdürme imkanını elde etmiş olacağız" dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında düzenlenen "Ulus Tarihi Kent Merkezi Protokolü" imza töreninde SGK Başkan Vekili Murat Yazıcı ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de hazır bulundu.

SGK'daki törende konuşan Bakan Çelik, en yakın yerden sosyal güvenlik hizmetlerinin alınması konusunda büyük çaba sarf ettiklerini, bugün itibarıyla 505 Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğünce en yakın yerden hizmet verildiğini söyledi.

Başkentin birçok yerinde hizmet verdiklerini, bunun getirdiği çok ciddi sorunlar olduğunu kaydeden Çelik, hizmetin belli bir merkezden sürdürülmesi anlamında düzgün bir yer bulmanın, burada da bütün birimlerin konuşlandırılmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Bakan Çelik, "Trampa vesilesiyle 120 bin metrekarelik hedeflediğimiz bir merkez başkanlığı oluşturulacak. Artık onlarca yerden sürdürdüğümüz hizmetleri bir merkezden sürdürme imkanını elde etmiş olacağız ama esnafların mağdur edilmeyeceği, onlarla uzlaşarak bu sorunun hem Ankara'ya yeni bir cazibe merkezi kazandırılırken, oradakilerin memnuniyetiyle bunun gerçekleşeceği şeklindeki Başkan'ın ifadeleri son derece anlamlıdır" diye konuştu.

Ulus ve Anafartalar İş Merkezi ile Ulus Hali takas edildi

SGK Başkan Vekili Murat Yazıcı, protokol kapsamında bir araya geldiklerini belirterek, Ankara'ya tarihi ve kültürel boyut kazandıracak güzel bir meydan projesine aracılık ettiklerinden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

Projede bulunmalarının sebebinin sadece şehre kültürel ve turistik anlamda bir meydan kazandırmak olmadığını vurgulayan Yazıcı, planlamaları açısından kendi hizmet binası ihtiyaçlarını gidermek adına bu işin içerisinde olduklarını söyledi.

Yazıcı, "En uygun yerleri verdiğimiz 3 yere karşı Ulus İş Merkezi, Anafartalar İş Merkezi ve Ulus Haline karşılık Büyükşehir Belediyesinden 9 tane gayrimenkul alıyoruz. Trampanın ekonomik değeri 370 milyon liradır" dedi.

 "Ulus'taki esnafın sorunlarını çözmeden kesinlikle bir şey yapmayız"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de hayalinin 21 seneden beri Ulus Tarihi Kent Merkezi'nin yeniden düzenlenmesi olduğunu belirtti.

Bunun için en önemli olanın, SGK'nın elindeki mevcut binaların Büyükşehir Belediyesine geçmesi olduğunu vurgulayan Gökçek, Bakan Çelik'in talimatıyla SGK ile anlaştıklarını anlattı.

Gökçek, kuruma EGO'nun yerini vereceklerini dile getirerek, "EGO'nun yerini vermek üzere tapuya gittiğimizde bir baktık ki EGO'nun yeri elimizden gitmiş. Başkentgaz'ı alanlar, haberimiz olmadan, bir anda Başkentgaz'ın avukatlarınca tapuları alıp, üstlerine geçirmiş. Hemen tapuya itiraz ettik ve tapumuzu geri aldık. Hiçbir şekilde o arazinin onların olması yasal olarak mümkün değildi ama çok enteresan ihtiyati tedbir kararı aldılar ve bunu 1,5 senedir kaldıramıyoruz" diye konuştu.

Konuyla ilgili mücadeleye devam ettiklerini belirten Gökçek, "Ulus bizim can damarımız olan yer. Ankara'nın en büyük eksiği tarihi bir meydanı olmamasıdır. Onun için Ankara'ya meydan kazandırmak gerekiyor, aldığımız bu yerlerle sorunu çözeceğiz" ifadesini kullandı.

Gökçek, Ulus esnafının durumuna da değinerek, "Onların sorunlarını çözmeden kesinlikle Ulus'ta bir şey yapmayız. Değişik alternatifler var, kendileriyle de bir araya geleceğim, anlaştıktan sonra yeni bir tanzime geçeceğiz. Oradaki esnafımızın, 'bizi yarın çıkartacaklar, sokakta bırakacaklar' diye en ufak bir endişeleri olmasın. Oradaki niyetimiz 4 binanın yıkılması, bunun karşılığında oradaki esnafın da yeni iş yerlerine sahip olması. Bunu temin edeceğiz" dedi.

Konuşmalar sonrasında "Ulus Tarihi Kent Merkezi Protokolü" imzalandı. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER