Anasayfa >

Bölgeler >

İnşaat sektörünün sorunları masaya yatırıldı!

İnşaat sektörünün sorunları masaya yatırıldı!

12 Şubat 2015 Perşembe, 16:47:02
İnşaat sektörünün sorunları masaya yatırıldı!
İnşaat sektöründe yaşanan sorunlar, sektör temsilcilerinin katılımıyla masaya yatırıldı...

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası'nda (MTSO) gerçekleştirilen toplantıya, MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuh Yükselgüngör, Oda Hukuk Müşaviri Av. Dilek Kurtuluş, Av. Nesimi Yalçınoğlu ve sektör temsilcileri katıldı. Sektörün yaşadığı sorunları dile getiren temsilciler, Mersin'de yapılacak yatırımlarda yerel yönetimlerin bürokratik engellerine takıldıklarını ve bu sebeple inşaat gibi öncü olan bir sektörün zaman kaybının Mersin için ne kadar önemli olduğunu dile getirdiler.


Sektör firmalarından Ataköy Yatırım A.Ş. temsilcisi Abuzer Kiraz, Mersin Mezitli'de bulunduğu arsanın ticaret alanından sağlık tesisi alanına çevrilmesi konusunda imar plan değişikliğinin geçmiş dönem büyükşehir belediyesinde yapılmadığı ve bu planın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldığını, onama işleminin kesinleştiğini şimdi ise 1/1000'lik planın Büyükşehir onaylanmasında engeller çıkardığı ve geç kalındığını ifade etti.


Bu konuyla ilgili Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuh Yükselgüngör, sağlık tesisi ve okul alanı yatırımlarının üstün kamu yararı olması nedeniyle öncelikle ele alınması gerektiğini vurgulayarak, en kısa zamanda konuyu Büyükşehir Belediye Başkanına ileteceklerini söyledi.


Avcil İnşaat Yetkilisi Sertaç Avcil ise 1/5000'lik planların biran evvel şehrimizdeki yatırımların önünü açması için onaylanması gerektiğini ayrıca kentsel dönüşüm konusunda belediye uygulamalarında birlik olmadığı için değişik yorumlar yapılması nedeniyle problemleri dile getirdi.


Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuh Yükselgüngör, ülkemizde kentsel dönüşüm uygulamalarının, düzenli kentleşme alanındaki en önemli konulardan biri haline geldiğini en önemli sorunun, kararın merkezden alındığı, yerel dinamiklerin düşünce ve görüşlerin yeterince alınmadığını vurguladı. Yükselgüngör, 1/100 binlik çevre düzeni planının geçen sene onaylandığını ve şu an Büyükşehir Belediyesi tarafından 1/50 binlik planın yapıldığı ve 2015 yılında tamamlanacağının belediye yetkililerince ifade edildiğini ve bu planın geç kalması nedeniyle arsa, arazi fiyatlarının yükseldiğini ve inşaat müttehitlerinin sıkıntı yaşadıklarını ifade etti. KDV iadelerinin geç ödenmesi ve iş kazalarında işverenlerin ciddi tazminata hükmedilmesinin sektörün sorunlarından olduğunu belirten Yükselgüngör, Mersin inşaat sektöründe yaşanan sorunları not aldıklarını, çözümü için oda olarak ellerinden geleni yapacaklarını, gerekli konularda eğitimler düzenlemek istediklerini ve gerek hukuk gerek imari ve vergisel sorunlarda odanın mail adresine e-mail attıkları takdirde, her zaman yardımcı olacaklarını ifade etti. İHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER