Anasayfa >

Bölgeler >

Türk Hava Kurumu Ayvalık ‘taki mera arazisini tel örgülerle kapadı!

Türk Hava Kurumu Ayvalık ‘taki mera arazisini tel örgülerle kapadı!

09 Ocak 2015 Cuma, 12:30:41
Türk Hava Kurumu Ayvalık ‘taki mera arazisini tel örgülerle kapadı!
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinin Küçükköy Mahallesi'nde Türk Hava Kurumu'nun havacılık faaliyetlerini sürdürdüğü yaklaşık 921 dönümlük mera arazini tel örgüyle çevirmesi tepkiye sebep oldu.

Küçük uçaklara pist olan toprak alanın herhangi bir yapılaşma olmamasına rağmen tel örgüyle çevrilmesine bir anlam veremeyen mahalle sakinleri, Küçükköy'ün ovası olan bu arazi için hukuki süreç başlatmaya hazırlanıyor. Topra zemine küçük zirai uçaklarının inip kalktığı alanın hemen yanında oturan vatandaşlar, bölgenin tel örgülerle kapatılmasına tepki gösteriyor. Göçmen kuşlara ev sahipliği yapan arazinin telle çevrilmesi 30 Mart seçimleri öncesinde Küçükköy Belediyesi tarafından durdurulmuştu. Ancak belde belediyesinin seçimlerin ardından kapatılmasıyla bölge telle çevrildi. 3. derece SİT alanı olan söz konusu araziye herhangi bir müdahalede bulunmak için Anıtlar Kurulu'ndan izin alınması gerekiyor. THK'nin izin almadan tel örgü çektiği öğrenildi.

 

Kapatılan Küçükköy Belediyesi'nin son başkanı Mesut Ergin, 09.10.2014 tarihinde Balıkesir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne yazdığı dilekçeyle havaalanı çevresindeki tel örgülerin kaldırılmasını istedi. Ergin'in itirazını yerinde bulan Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, konuyu 18.12.2014 tarihinde Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu toplantısında değerlendirdi. Yapılan toplantının ardından komisyon, imalat ve inşaata yönelik işlemlerin mevcut koruma amaçlı imar planına göre yapılmadığını ve herhangi bir izin alınmadığını belirleyerek, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 9. maddesi gereği Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulması ve alanın doğal haline getirilmesine karar verdi.

 

Türk Hava Kurumu'nun bu bölgenin merası olan araziyi adeta mayınlı arazi gibi yasak bölge yapmaya çalıştığına işaret eden Ergin, "Hazineye ait olan bu büyük alan 1988 yılında Türk Hava Kurumu'na 49 yıllığına tahsis edilmiş. THK bu alanda bir pist yapılmasını istiyor. Oysa burası 3. derece SİT alanı. Bu yüzden yerel seçimler öncesinde bu alanın doğal yapısının korunmasını istedik. O dönemde Koruma Kurulu da bu pistin yapılmasına izin vermedi. Buna rağmen THK yine bu alanı tel örgülerle çevirdi. Burası Küçükköylülerin büyük ve küçükbaş hayvanlarını otlattıkları bir meradır. Türk Hava Kurumu böylesi büyük bir araziyi tel örgülerle tecrit ederek, burada büyük bir kamp oluşturmak düşüncesinde. Yerel seçimlerin ardından yönetim değişikliğini fırsat bilen THK, bu 921 dönümlük araziyi Bursa Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan izin almadan tel örgülerle çevirdi" ifadelerini kullandı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER