Anasayfa >

Bölgeler >

Karaman hızlı tren çalışmaları son durum!

Karaman hızlı tren çalışmaları son durum!

17 Ekim 2014 Cuma, 16:19:38
Karaman hızlı tren çalışmaları son durum!
Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, hızlı trenin Karaman'ın ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda gelişiminin öncüsü olacağını söyledi.

Sümer Mahallesi'nde hızlı tren çalışmaları nedeniyle araçlar için yapılan üst geçitte incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, "Hızlı tren çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir. Hızlı tren Karaman'ın ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda gelişiminin öncüsü olacak. Geçmiş tarihlerde ipek yolu üzerinde bulunan şehirler hem kentleşme hem de gelişim açısından çok önemli noktalara gelmişlerdir. Karaman'ımızda da hızlı tren kültürel alanda, ekonomik alanda bir çekim merkezi halline gelecek. Şehrimiz kendi merkezi ile birlikte etrafında 500 bin nüfusa itap eden çekim merkezinin kullanım merkezi olacak. Yapılacak olan hızlı tren sadece insan taşımacılığında kullanılmayacak, bunun yanında yük taşımacılığı da yapılacak. Konya-Karaman ve Karaman-Mersin hattında beklide Türkiye'de ilk örneği uygulanacak hızlı yük taşımacılığı gerçekleştirilecek. Bu da gerek Konya'nın gerekse Karaman'ın sanayisi için önemli bir adım olmuş olacak. Yani dışarıdaki rekabeti taşımacılık maliyetini düşerek önünü açmış olacağız. Bundan dolayı da şehrimiz hızlı bir şekilde gelişmiş olacak" dedi.

 

Hızlı tren gelecek yıl bu zamanlar sefere başlayacak

Karaman-Konya arasında yapımı devam eden hızlı tren çalışmalarının ihale sürecinin 3 yıl olduğunu belirten Çalışkan, "Bu süre Ulaştırma Bakanlığımızın gayret ve finans destekleri ile birlikte kısa bir süre içinde tamamlanacak. Tahminime göre hızlı trenin ilk hattı gelecek yıl bu zamanlar ulaşıma açılmış olacak. Ulaştırma Bakanlığının devreye sokacağı yeni setlerle birlikte ise Karaman'dan İstanbul'a 4.5 saat gibi bir sürede gidilebilinecek" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER