Anasayfa >

HT Emlak >

Anka Yapı Fikirtepe’nin yarısına talip!

Anka Yapı Fikirtepe’nin yarısına talip!

02 Nisan 2014 Çarşamba, 13:40:47
Anka Yapı Fikirtepe’nin yarısına talip!
Fikirtepe’de 100 bin metrekareye yakın alanı dönüşüme hazırlayan Anka Yapı, bölgenin yarısını talip. Anka Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Temel, anlaşmalarını bize devretmek isteyen firmalar var, bunların değerlendirip Fikirtepe’nin yarısına yakınını dönüştürmeyi hedefliyoruz dedi…

 

HABER: ŞENGÜL KIRMIZITAŞ


Fikirtepe’de 4 yapı adasında yaklaşık 100 bin metrekare alanı dönüşüme hazırlayan Anka Yapı, Fikirtepe‘nin yarısına talip oldu. Anka Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Temel, “Fikirtepe kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşlarla anlaşma yapıp anlaşmalarını bize devretmek isteyen firmalar var. Bunları değerlendirip Fikirtepe’nin yarısını dönüştürmeyi hedefliyoruz dedi.

 

 


Yarısına talibiz
Fikirtepe’ye Evim Kadıköy projesi ile Nisan 2011’de girdiklerini vurgulayan Temel; “Fikirtepe’de 100 bin metrekareye yakın 4 tane yapı adamız var. Fikirtepe’de her şeyin ilkini biz yaptık. Anlaşmaları, boşaltmaları ve yıkımları ilk yapan firmayız. Hatta Fikirtepe’de ruhsat alan ilk firma da biziz. Şimdi amacımız burada inşaatı da ilk bitiren firma olmak. Bunun akabinde de Fikirtepe’nin yaklaşık yarısına talip olacağız. Burada vatandaşla anlaşıp da geri çekilmek isteyen firmalar var. Bize devretmek isteyen firmalar var. Şu an da bunları da değerlendiriliyoruz” diye konuştu.


Ne zaman sela sesi duysam içim cız ediyor
Fikirtepe’de vatandaşla yüzde 100 anlaşma sağlayan tek firma olduklarının altını çizen Temel, “Bölgede 100 bin metrekare alan için yaklaşık bin 650 hak sahibi ile anlaşma yaptık. Bu çok zorlu bir süreç. Şimdi Fikirtepe’de ne zaman bir sela sesi duysam içim cız ediyor, korkuyorum. Çünkü bir kişinin hayatını kaybetmesi birçok hak sahibi ile yeniden karşı karşıya gelmek demek” diye konuştu.


10 milyon dolar zarardayız
Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecinin uzamasının Anka Yapı’yı yaklaşık 10 milyon dolar kayba uğrattığını belirten Ali Temel, “Yüksek bir kira giderimiz var. Evlerini yıktığımız insanlara aylık kira ödüyoruz ve bu ödemeyi de yıllık peşin yapıyoruz.  3 yıldır kiralarını ödüyoruz,  inşaat bitene kadar da yani yaklaşık 2 yıl daha ödemeye devam edeceğiz. 3 yıl boşuna ödemiş olduk. Sürecin uzamasından dolayı yaklaşık 10 milyon dolar civarında kaybımız var. Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecinin bu kadar uzamasının en büyük nedeni arsa sahiplerinin inadı. Beklentilerin üstünde talepleri var. Bundan dolayı bir çözümsüzlük söz konusu. 3/2 yasası bunun da önüne geçecek. Fikirtepe’nin bundan sonraki süreçte daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyorum” ifadesinde bulundu.

 

Dönüşüme danışmanlık edecek
Fikirtepe kentsel dönüşüm konusunda çok büyük bir tecrübe olduğunu vurgulayan Temel, “Fikirtepe kentsel dönüşüm işinde bize çok şey öğretti. Şimdi Anka Group olarak kendi kentsel dönüşüm şirketimizi kurduk. Kentse dönüşüm konusunda danışmanlık hizmeti vermeye başladık” şeklinde konuştu

İstanbul’un merkezinde yatırıma devam
İstanbul’un merkezi lokasyonlarında yatırımlarına devam edeceklerini söyleyen Temel, “İstanbul’da bugüne kadar 8 bin konutun teslimini yaptık. Bu projelerimiz merkezi lokasyonlarda değildi. Bundan sonraki süreçte yatırımlarımıza İstanbul’un merkezi lokasyonlarında devam edeceğiz. Kadıköy ilgilendiğimiz bölgelerin başında geliyor” diye konuştu.

 

Evim Kadıköy projesi hakkında bilgi almak için tıklayınız

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER