Anasayfa >

HT Emlak >

6 adımda kira beyannamesi verin!

6 adımda kira beyannamesi verin!

06 Mart 2012 Salı, 12:13:53
6 adımda kira beyannamesi verin!
İnternetten kira beyannamesi verirken geliriniz yanlış hesaplanmışsa bunu düzeltebilirsiniz.

İnternetten kira beyannamesinde Maliye’nin sizin için belirlediği geliriniz yanlışsa bunu düzeltebilirsiniz. İşlemi internetten yapabilirsiniz. Maliye vergiyi ‘götürü’ usule göre hesaplıyor. ‘Gerçek’ usulle daha fazla indirim alabilirsiniz.

Vergi dairesinden alacağınız şifre ile bilgisayar karşısına geçmek daha avantajlı. Aksi halde 4 güvenlik sorusu ve 2 nüfus cüzdanı gerekecek. Güvenlik sorularından biri olan annenizin kızlık soyadında sorun çıkması ihtimali yüksek.

Maliye’nin bu yıl ilk kez başlattığı Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi’ne internetten ulaştıktan sonra eğer ev sizin değilse o gayrimenkulün size ait olmadığını belirtmek için ‘Gelirim yok’ kutucuğunu işaretliyorsunuz. Sistem 2 bin 800 lira istisna tutarının ardından yüzde 25 götürü gider indirimini seçip verginizi hesaplıyor. Eğer geçen yıl götürü gideri seçtiyseniz bu yıl da bunu seçmek zorundasınız. Bu durumda geliriniz doğruysa sadece ‘onayla’ tuşu ile beyanname vermiş olacaksınız. Eğer geçmiş iki yıl götürü usulu seçmişseniz bu yıl gerçek usule dönebilirsiniz. Yıllık geliriniz az veya olduğundan daha fazlaysa internetten bunu dü zel te bi lir si niz. Sadece gerçek tutarı girin.

GİDERLERİNİZ YÜZDE 25’İ AŞARSA ‘GERÇEK’İ SEÇİN

Dairenize bakım veya asansör gibi önemli harcamanız olduysa, evi 2007’den sonra ve kredi ile almışsanız ya da örneğin bu yıl farklı bir yere kira ödemek zorunda kalmışsanız, ‘götürü gider’ değil ‘gerçek gider’ indirimini seçmeniz daha az vergi ödemenizi sağlayabilir. 2 bin 800 lirayı indirdikten sonra düştüğünüz giderleriniz eğer gelirinizin yüzde 25’inden fazlaysa ‘gerçek’ usulü seçmeniz mantıklı. Bunun için herkesin ayrı ayrı giderlerini gelirinden düşüp net kira tutarını bulması gerekiyor. Hangi giderleri indirebileceğiniz de yine sistemde mevcut. Gerçek usulü seçtiğinizde ‘Bu nedir’ butonunu tıklarsanız, hangi giderleri indirebileceğinizi de orada görebileceksiniz. Ancak indirim yaptığınız harcamaların fatura ve fişlerini 5 yıl boyunca saklamayı unutmayın. Yoksa ceza yersiniz.

İKİ KİMLİKLE BİLGİSAYAR BAŞINA

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’ne, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor. Sisteme giriş için öncelikle T.C. kimlik numaranızı ilgili bölüme girin ve “devam” düğmesine basın. İnternet Vergi Dairesi şifreniz varsa bu şifreyi kullanarak sisteme girebilirsiniz. Yoksa size özel hazırlanmış güvenlik sorularını cevaplayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Güvenlik sorularında annenizin kızlık soyadı ve eş veya çocuklarınızdan birinin TC kimlik numarası soruları da bulunuyor. Bu nedenle iki adet nüfus cüzdanı ile bilgisayarın başına oturmanız gerekiyor. Güvenlik sorularına 3 defa yanlış cevap verirseniz; sistem, kişisel bilgilerinizin güvenliği için, kilitleniyor. Bu durumda; artık güvenlik sorularıyla sisteme giremezsiniz.

TEK GELİRİNİZ KİRA İSE SİSTEME GİREBİLİRSİNİZ

Sadece kira geliri olanlar bu sistemi kullanabilirler. Kira geliri dışında ticari, zirai ve serbest meslek kazancı olanlar bu sistemden beyanname veremez. Örneğin doktorsanız ve gelir vergisi beyannamesi veriyorsanız, kira geliri sağladığınız ev için sistemi kullanamazsınız. 2011 yılı içerisinde herhangi bir dönem faal yıllık gelir vergisi veya basit usul mükellefiyetiniz bulunuyorsa, yıllık gelir vergisi beyannamesi vermeniz gerektiğinden sisteme giriş işleminiz başarısız sonuçlanır. Vergi dairesinden alacağınız şifre ile sisteme girmek daha avantajlı. Eğer şifre yoksa 4 adet güvenlik sorusu ile karşılaşıyorsunuz. ‘Anne kızlık soyadının ilk ve son harfleri’ güvenlik sorusunda sorun çıkması yüksek. Çünkü sistem Soyadı Kanunu’ndan (1934) önceki evlenmelerde kızlık soyadını tanımıyor.

6 ADIMDA KİRA BEYANNAMESİ

1.ADIM

www.gib.gov.tr adresine girdikten sonra alt kısımdaki "Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi"ne tıklıyorsunuz.

2.ADIM
Önünüze gelen ekrandan "Sisteme giriş için TIKLAYINIZ"ı tıklıyorsunuz.

 

3.ADIM VE 4 ADIM
EKSİK BİLGİLERİ NEREDEN BULACAKSINIZ?
Bu bölümde T.C. kimlik numarası, ad-soyadı ve vergi dairesi, adres, telefon ve e-posta bilgileri bulunuyor. Adres bilginizi İçişleri Bakanlığı Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) Adres Kayıt Sistemi’nden giriş yaptığınız anda alabilirsiniz. Sadece kira geliri elde eden kişilerin vergi daireleri ikamet adreslerinin bulunduğu vergi dairesidir.

 

5.ADIM
Bilgileri doğru girdiyseniz kira gelirinizi ve bu gelirleri elde ettiğiniz gayrimenkul bilgilerinizi görebileceğiniz ekleme ve düzeltme yapabileceğiniz bölüm gelecek.

6.ADIM
Bölümün içerisinde bir “TABLO” bulunuyor. Bilgiler doğru değilse tabloda yer alan bilgilere göre yapmanız gerekenler değişiklik gösteriyor. Eğer geliriniz doğruysa ve götürü gider usulü sizin için avantajlıysa hemen onaylayabalirsiniz. Eğer değilse öncelikli olarak geliriniz olmak üzere birçok değişiklik yapabilirsiniz.

GAZETE HABERTÜRK / Rahim AK

Vergi konusunda diğer yazılar:

Gazete Habertürk'te yayımlanan Rahim AK'ın hazırladığı "Kira Vergisinde Yeni Dönem" yazı dizisinin diğer yazıları!

Ev sahipleri kira vergisine dikkat!

Beyanname vermeyenlere ağır yaptırımlar geliyor!

Ev-ofis'e de vergi var!

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER